Захотіли і зробили. Як фінське місто Тампере отримало трамвайну систему

Поділитися:
ДослідженняДумкаІнноваціїІнструкціяСвіт

У понеділок, 9 серпня 2021 року у фінському місті Тампере офіційно розпочала роботу трамвайна система. Вона складається з двох маршрутів. №1 з’єднує автовокзал у центрі міста з університетським кампусом та лікарнею, а №3 сполучає центр міста з Хервантою – найбільшим житловим районом Тампере.

Схема маршрутів станом на серпень 2021

Саме проблема сполучення з цим районом стала вирішальною у прийнятті рішення щодо впровадження трамвайного руху. Адже до цього єдиним громадським транспортом в місті були автобуси, які з кожним роком все гірше справлялися з пасажиропотоком і були перевантаженими. За фінськими мірками “перевантажені” означає те, що у салоні з’являються стоячі пасажири.  При цьому у Тампере понад половина поїздок здійснюється на автомобілях, 32% пішки чи велосипедом та лише 16% – громадським транспортом.

Тому громадський транспорт має бути дуже комфортним, щоб стимулювати людей залишати автомобіль вдома. І міська влада вкладає у це багато зусиль і грошей.

Перші ідеї будівництва трамвайної системи у місті були ще у 1907 році, але тоді на заваді стала війна. У підсумку було прийняте рішення розвивати автобусну мережу у місті. До ідеї масового швидкісного транспорту повернулися у 2004 році – тоді розробили проект для системи трам-трейну за прикладом Карлсруе, який включав будівництво тунелю під центральною частиною міста. У 2006 році навіть затвердили транспортну частину генплану міста, яка включала цей проект. Проте у той же час ФінЗалізниця (Ratahallintokeskus) заявила, що вузол Тампере вже перевантажений і не має вільної пропускної здатності для того, щоб додати на нього трамвай. Саме через це дотепер Тампере має слабко розвинене приміське сполучення.

Тому вирішили обрати класичний трамвай і в 2014 році був представлений передпроект. Він передбачав будівництво лінії від Херванти до центру і далі через перешийок до західних районів міста.

Проект 2014 року з двома варіантами траси на перешийку. Східна частина реалізована майже без змін

 Щільність житла та робочих місць вздовж траси трамваю

Ескіз типової зупинки з береговими платформами

Моделювання прогнозного пасажиропотоку на строк до 2040 року без трамваю і з ним (синім – автобус, зеленим – трамвай)

Фінальне рішення щодо будівництва трамваю міська рада Тампере прийняла міською радою 7.11.2016 року 41 голосом проти 25. Цьому передували п’ятигодинні дебати (які були не першими), в ході яких деякі депутати висували найдивовижніші аргументи проти трамваю:

  • суїцидально налаштовані люди будуть кидатися під трамвай
  • глухі не почують трамвай і будуть потрапляти під колеса
  • взимку трамвай буде застрягати в заметах
  • при будівництві постраждають білки-летяги
  • безробітні будуть кататися на трамваї від нудьги і навіть приїжджати для цього з інших міст

Звичайно, проти трамваю були і більш прагматичні аргументи, один з них – це ціна. Загалом проект обійшовся місту у 282 млн євро, що є великою сумою для міста з населенням у 226 тисяч жителів. Проте 30% від суми погодився профінансувати уряд, за умови, що у майбутньому місто буде розвивати в першу чергу райони вздовж лінії трамваю.

У березні 2020 року лінію вже почали випробовувати за допомогою вживаного трамваю з Німеччини, а нові вагони вийшли на обкатку у липні 2020. Впродовж року відбувався тестовий рух, щоб перевірити роботу системи в різних погодних умовах. Навесні 2021 трамваї вже почали брати перших пасажирів.

Трамвай переважно прокладений на відокремленому полотні, лише в деяких місцях має ділянки спільного руху. Зокрема, на центральній вулиці міста тепер дозволений рух лише для трамваїв та автобусів:

Так вона виглядала до цього:

Велодоріжка обходить платформу:

А так виглядає лінія в житлових районах:

Кожен з двох маршрутів має інтервал 7,5 хвилин впродовж дня та курсує до першої ночі в будні і цілодобово у ніч на суботу і неділю. Самі ж вагони були виготовлені у Фінляндії, мають довжину 37 метрів. Салон нових вагонів:

Тим часом у жовтні 2020 року були схвалені подальші плани розвитку трамваю та вже йде будівництво другої черги – через перешийок до району на заході:

Ось так завдяки наполегливій праці жителі Тампере отримали готову лінію за 7 років від появи проекту. Тепер місто має стійку транспортну систему та візію розвитку на роки вперед. 

Санна Марін на святкуванні запуску мережі. Вона була головою міської ради Тампере у 2013-2017 роках та активно відстоювала трамвай. З 2019 року є прем’єр-міністром Фінляндії.

Використані матеріали:

https://fennica.pohjoiseen.fi/ru/2021/08/03/tampere-tram-part1/

https://fennica.pohjoiseen.fi/ru/2021/08/03/tampere-tram-part2/

Лев Іванець спеціально для “Про мобільність”

Сподобалось?

Підтримати
Опубліковано: 11.08.2021
мобільністьстала мобільність

1 комментар(і/ів):

  • У фінському Тампере запустили трамвай, який впроваджували сім років - Хмарочос

    17.08.2021 о 21:08

    […] Система складається з двох маршрутів: №1 з’єднує автовокзал у центрі міста з університетським кампусом та лікарнею, а №3 – центр міста з житловим районом Хервантою. Про це пише Pro mobility. […]

    Відповіcти
Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Ми використовуємо файли cookie для аналітики та вдосконалення нашого сайту. Ви погоджуєтеся на використання наших файлів cookie, закриваючи це вікно повідомлення або продовжуючи використовувати наш сайт. Щоб дізнатися більше, перегляньте нашу оновлену Політику конфіденційності.

Прийняти