Як у Варшаві вдалося пришвидшити трамваї на 25%

Поділитися:
ДослідженняДумкаІнноваціїІнструкціяСвіт

Багато хто з українців потрапляючи в міста Європи помічає, наскільки там громадський транспорт якісніший, ніж у нас. Транспорт має приємний вигляд, ходить часто, швидко та за графіком. Та чи достатньо для того, щоб досягти такого рівня зручності, лише оновити рухомий склад? Нові вагони та автобуси – це дійсно важливо, проте не менш важливим є забезпечити такі умови, за яких рухомий склад буде рухатись, а не стояти.

Одним з ключових кроків для пришвидшення громадського транспорту є якісне налаштування світлофорів. Так, у Варшаві запроваджують пріоритет для трамваїв на перехрестях. Вже сім з десяти перехресть у Варшаві, через які проїжджають трамваї, обладнані сучасною системою, завдяки якій їм не доводиться чекати на зелене світло. І уже можна казати про результати втілених заходів: таке рішення не лише скорочує час у дорозі, особливо на найдовших маршрутах польської столиці, а й приносить економію її бюджету.

Вже 187 перехресть у Варшаві, через які проходять трамваї, обладнані системою “зеленої хвилі”. Це 71% від усіх перехресть. Ця цифра невпинно зростає, адже у 2021 році пріоритет для транспортних засобів на міських шляхах діяв на понад 60% перехресть. Передбачається, що в підсумку цією системою буде охоплено до 90% з них. Крім того, на тих лініях, які зараз споруджуються у місті, перехрестя одразу запроектовані з пріоритетом для трамваїв.

 

Алгоритм, який керує трафіком

Як працює трамвайна зелена хвиля? Трамвай, що наближається до перехрестя, проходить через датчик, який відправляє інформацію в систему керування світлофором. Після цього спрацьовує алгоритм, який змінює тривалість фаз таким чином, що трамвай або зовсім не зупиняється, або зелене світло для нього вмикається якомога швидше. При проектуванні алгоритму управління для конкретного перехрестя система спочатку тестується на моделі. Також в перший час після впровадження алгоритму його робота детально відстежується в польових умовах і за необхідності коригується.

Нова система розробляється інженерами транспортної компанії, але з порадами та контролем з боку дорожніх інженерів міста, завдяки чому враховуються потреби й інших учасників дорожнього руху – пішоходів та водіїв.

 

GPS та обробка даних у хмарі

За останні два роки варшавський трамвай – єдиний у Польщі та один з небагатьох у світі, що використовує підхід пріоритизації трамваїв на основі системи супутникової навігації (GPS) та хмарної обробки даних. Оператори трамвайних ліній переходять від технологій, що вимагають підземної проводки, до віртуальних систем виявлення трамваїв. Донедавна впровадження “зеленої хвилі” вимагало встановлення підземних датчиків. Вони виявляли трамваї, що наближаються, на відстані до кількох сотень метрів. Їх встановлення передбачало прокладання підземних комунікацій та перекопування вулиць. Вартість будівництва такої установки на одному перехресті становила кілька сотень тисяч злотих. Нова система, заснована на віртуальній детекції трамваїв, дозволяє економити ці кошти.

Карта зеленої хвилі для варшавських трамваїв: зелені точки – перехрестя з впровадженим пріоритетом, помаранчеві – перехрестя, де пріоритет з’явиться незабаром, сірі – перехрестя без пріоритету

 

Скорочення тривалості трамвайних поїздок

Завдяки зеленій хвилі для трамваїв час у дорозі на багатьох лініях суттєво скоротився. Одним з найкращих прикладів є маршрут № 17, який сьогодні доїжджає по 11-кілометровій ділянці від житлового масиву Новодвори до метро Маримонт за 24 хвилини. До ввімкнення режиму пріоритету трамвай долав цю відстань на 8 хвилин довше. Середня швидкість маршруту – з урахуванням зупинок – зросла з 21 до 28 км/год.

Маршрут №2 (з Новодворів до метро Млоціни) тепер їде на 5 хвилин менше, що означає скорочення часу в дорозі на чверть. Трамваї на “двійці” досягають швидкості руху близько 30 км/год, що робить її однією з найшвидших ліній у Польщі. І це при тому, що маршрут проходить через 15 однорівневих перехресть!

Час у дорозі на маршруті №1 між Аннополем та площею Завіші скорочено з 41 до 33 хвилин. Також було прискорено рух 23-ї лінії з Нове Бемово до району Прага – поїздка тепер займає 35 хвилин, тоді як раніше – 45 хвилин.

Зелена хвиля для трамваїв також приносить користь міському бюджету. “Таку ж кількість поїздок можна здійснити меншою кількістю вагонів. З початку реформи у такий спосіб вдалося вивільнити не лише 36 трамваїв, а й 108 штатних робочих місць для їх обслуговування. Це помітна економія для мережі варшавських трамваїв, але, що більш важливо, для пасажирів та міського бюджету”, – говорить Войцех Бартельскі, президент Варшавських трамваїв.

Окрім того, більш рівномірний рух трамваїв також скорочує витрати енергії. Дослідження показали, що коли зелену хвилю увімкнули на вулиці Маріїнській, споживання електроенергії трамваями на цій ділянці скоротилося на 13 відсотків. Лише на одному цьому відрізку економія за рік сягнула 200 000 злотих (понад 1,5 млн грн).

 

А що у нас?

Для розуміння значущості середньої швидкості в 30 км/год можна порівняти цей показник з київським. Середня швидкість наших звичайних трамваїв залежить від стану колій і коливається в межах 13-17 км/год, а швидкісні маршрути мають середню швидкість близько 25 км/год. Таким чином, у Варшаві маршрут №1, який проходить через 15 перехресть в одному рівні з іншим трафіком є швидшим, ніж київський швидкісний трамвай зі світлофорами лише на площі Перемоги. Звичайні ж маршрути є майже вдвічі повільнішими за варшавські. Це вказує на те, що існуюча трамвайна мережа Києва має величезний потенціал до пришвидшення. Для систем громадського транспорту в інших містах України результати порівняння будуть аналогічними.

Налаштування світлофорів є так само важливим, як і якість колій та рухомого складу. Тому створення пріоритету на світлофорах для громадського транспорту має стати невід’ємною умовою як розвитку наявних транспортних мереж, так і відбудови зруйнованих.

Сподобалось?

Підтримати
Опубліковано: 16.03.2023
Варшавагромадський транспортмобільністьоптимізаціяПольшасвітлофоритрамвайтранспортна роботатранспортне моделювання

0 комментар(і/ів):

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Ми використовуємо файли cookie для аналітики та вдосконалення нашого сайту. Ви погоджуєтеся на використання наших файлів cookie, закриваючи це вікно повідомлення або продовжуючи використовувати наш сайт. Щоб дізнатися більше, перегляньте нашу оновлену Політику конфіденційності.

Прийняти