Як відбувається реконструкція транспортно-пересадкового вузла у Будапешті

Поділитися:
ДослідженняДумкаІнноваціїІнструкціяСвіт

Площа Луїзи Блахи (Blaha Lujza tér) розташована на перетині вулиці Rákóczi út з бульварами Erzsébet krt József krt. Вулиця Rákóczi є частиною радіальної магістралі від центру Будапешта до східних околиць міста, під нею пролягає гілка метро M2. Бульвари описують півкільце навколо центру міста та ними пролягає лінія трамваїв 4 та 6, які курсують з інтервалом 2 хвилини в години пік. Також поряд з площею є кінцева зупинка ще трьох трамвайних маршрутів, а вулицею Rákóczi пролягає з десяток автобусних маршрутів. Отже, Blaha Lujza tér є важливим пересадковим вузлом та культурним осередком для Будапешта.

12 липня у Будапешті розпочалася реконструкція площі. Такий вигляд вулиця мала донедавна:

Як бачимо, на розі вулиць розташовується пересадковий вузол, а вглиб до фасадів будівель попри наявність дерев весь вільний простір зайнятий паркуванням.

А ось попередній ескіз того, який вигляд матиме площа після реконструкції:

https://budapest.hu/Lapok/2019/ertekehez-melto-arculattal-szuletik-ujja-a-blaha-lujza-ter.aspx

Міська влада Будапешта наголошує, що при створенні проекту головною метою було “поліпшення придатності для проживання”. Вони намагалися витримати єдину концепцію площі, яка б відповідала сучасним потребам міського життя та забезпечила функціонування площі і як транзитного транспортно-пересадкового вузла, і як самостійної одиниці в міському плануванні, де мешканці могли б проводити вільний час.

До будівництва лінії метро в кінці 1960-х на цій площі стояла будівля театру, тож в згадку про неї розмістять майданчик для проведення культурних заходів. На площі з’явиться новий фонтан та збільшиться кількість дерев з 26 до 65.

Не зважаючи на наявність підземного переходу, всі підходи до площі будуть облаштовані наземними пішохідними переходами, щоб зробити її повністю доступною. Звісно, залишаються на місці і виділені автобусні смуги по вулиці Rákóczi та трамвайні платформи.

Здавалося б, проект виглядає бездоганно, але копнувши глибше, можна побачити, що проект площі недостатньо якісно пропрацьований. Зокрема, авторам закидають, що вони не врахували довгострокової стратегії розвитку вулиці Rákóczi. Зараз вона виглядає так: 

Цю вулицю вважають надзвичайно автомобілецентричною та скаржаться на те, що багато приміщень для магазинів пустують через низький потік пішоходів. Тож на довгострокову перспективу планується перерозподіл простору вулиці між режимами мобільності, в тому числі планується створення велосмуг, збільшення кількості дерев та винесення виділених смуг на вісь вулиці:

При втіленні цієї концепції зупинки автобусів на площі будуть розміщуватися на острівцях в центрі вулиці:

На сьогодні скарбниця міста переживає не найкращі часи через коронакризу, тож бюджет реконструкції площі було зменшено із запланованих 4 млрд форінтів до 2,7 млрд. Це 7,6 млн євро.

А для того, щоб не створювати перепон для подальшого розвитку транспортної мережі влада пішла на компроміс з громадськістю і погодилась прибрати з проєкту ряд дерев посередині вулиці, які видно на першій візуалізації. Вони б у майбутньому заважали будівництву автобусних платформ.

Також через зменшення фінансування з проекту викреслили спорудження центру обслуговування клієнтів місцевого організатора перевезень BKK. Він мав знаходитися у підземному переході. Наразі ж у цьому переході залишається лише функція входу до станції метро.

Також вартою уваги є організація ремонтних робіт: попри значні обмеження авторуху на час ремонту підземки, лінія трамваїв 4,6 продовжує штатну роботу:

Ось так Будапешт крок за кроком рухається до сталої міської мобільності та комфортного міського середовища.

Що в цьому напрямку робить Київ? Під час дослідження сталого розвитку міського транспорту у 2015 році компанією ITP,  було визначено найзавантаженіші міські та приміські пересадкові вузли Києва. Та скільки з них станом на сьогоднішній день має концепцію розвитку?

Джерело фото: Дослідження сталого розвитку міського транспорту ITP, Остаточний звіт, грудень 2015 р.

Лев Іванець спеціально для “Про мобільність”

Фото та інформація: google, відкриті джерела та:

https://budapest.hu/Lapok/2019/ertekehez-melto-arculattal-szuletik-ujja-a-blaha-lujza-ter.aspx

https://kozlekedotomeg.blog.hu/2019/05/02/budapest_szegyenfoltjat_autopalyapihenove_alakitja_at_a_fovaros

https://hvg.hu/kkv/20210418_Kethonapos_csuszasban_van_a_Blaha_Lujza_ter_felujitasa

Hétfőn megkezdődik a Blaha Lujza tér felújítása, komoly forgalomkorlátozásra készüljetek

Сподобалось?

Підтримати
Опубліковано: 13.07.2021
Будапештмобільністьреконструкція

0 комментар(і/ів):

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Ми використовуємо файли cookie для аналітики та вдосконалення нашого сайту. Ви погоджуєтеся на використання наших файлів cookie, закриваючи це вікно повідомлення або продовжуючи використовувати наш сайт. Щоб дізнатися більше, перегляньте нашу оновлену Політику конфіденційності.

Прийняти