Під час “холодної війни” мур поділив Берлін на дві частини, кожна з яких розвивалася окремо одна від одної. Це відобразилося і на транспорті. Якщо в західній частині міста вирішили відмовитись від трамвая на користь метрополітену, то в східній частині Берліна трамвай продовжував виконувати свою роль у міських перевезеннях. Через це сьогодні трамвай покриває лише половину міста.
Трамвайна мережа на фоні колишніх меж міста
Після падіння муру та об’єднання міста перед міською владою Берліна постало завдання з відновлення міської інфраструктури. Починаючи з 1990-го року почали поступово відкриватися відновлені лінії метро та міської електрички. А у 1995 році запрацювала перша трамвайна лінія зі східної в західну частину міста.
На сьогоднішній день Берлін має 15 машрутів міської електрички та 9 гілок метрополітену, які охоплюють місто й агломерацію. Ці 24 лінії зшивають місто та покривають усі густонаселені райони.
Однак трамвайна мережа розвивалась не так бурхливо і досі залишається переважно у східній частині Берліну. Але міста є великі плани щодо її розвитку. Вони почали уже втілюються в життя.
Наприкінці жовтня відкрили нову трамвайну лінію, яка з’єднала ділянку між станціями S-bahn Schöneweide та Adlershof. Її поява є важливою, тому що територія навколо активно розвивається й там уже заселено район на 8 тисяч жителів. На півночі лінія продовжила маршрут М17, з півдня – 63 та 61.
Нова лінія на карті та схема маршрутів
Лінія має довжину 2,7 км та 5 нових зупинок. Загальна вартість будівництва склала 40 млн євро. Проектувати лінію почали у 2015 році, будівництво стартувало навесні 2020-го і тривало півтора року.
Зупинки та вся інфраструктура лінії виглядають дуже лаконічно, але водночас задовольняють усі вимоги до сучасного трамвая:
- колія пролягає виділеним полотном, 90% відсотків якого засіяно газоном,
- зупинки мають платформи та є повністю інклюзивними,
- конструкція рейок передбачає мінімальний шум.
Найближчими роками заплановано ще декілька розширень мережі. Зокрема, продовження лінії від Центрального вокзалу далі вглиб західної частини міста. 11 серпня цього року вже стартували роботи з її будівництва.У планах – побудова радіальної лінії на південний захід та створення ряду інших продовжень та з’єднань.
Офіційні плани будівництва нових ліній
Також у місті є окремий громадський рух, який послідовно відстоює необхідність ще більш масштабної експансії трамваю. Вона передбачає будівництво мережі колій у всьому місті аналогічно до його східних районів.
Втім, навіть за реалізації найбільш консервативного сценарію на Західний Берлін очікує справжній трамвайний ренесанс. Сподіваємось, що трамвайний бум з Берліну перейде й на Київ, і гасло “Київ – новий Берлін” виправдає себе в цьому аспекті.
Лев Іванець спеціально для “Про мобільність”
0 комментар(і/ів):