У Києві підняли тарифи на паркування. Як оплатити і для чого це треба?

Поділитися:
ДослідженняДумкаІнноваціїІнструкціяСвіт
Фото: Unsplash

З початку липня тарифи на паркування в центрі столиці піднімають в 3,5 рази. Ще кілька днів тому водії платили за паркування в центрі 10 грн за годину. Але згідно з ухваленим 25 червня розпорядженням, опублікованим на сайті КМДА, відтепер плата за паркування в центрі підвищена до 35 грн за годину.


На прилеглих до центру територіях година паркування коштуватиме 25 гривень/година (попередній тариф – 7 (!) гривень). У спальних районах вартість паркування пропонують залишити такою, як є – п’ять гривень за годину. Крім цього, на спеціально обладнаних перехоплюючих майданчиках для паркування умови паркування більш вигідні – хоч 5 грн за годину лишаються, проте на 12 годин авто можна лишити лише за 11 грн.

Відповідно, змінюється вартість одноденного та місячного абонементів на паркування. Їхня вартість визначатиметься залежно від тарифу у конкретній частині міста та проміжку часу, на який надається послуга. У разі придбання абонементу діятимуть значні знижки: на денний абонемент – 28% від повної вартості; на місячний абонемент у центрі – 50%.

У прилеглих до центру територіях та спальних районах знижки на місячні абонементи становитимуть 60% та 40% відповідно.


Ми помітили, що ця новина ще на стадії “проєкту розпорядження” викликала низку питань, тож хочемо допомогти отримати відповіді на кілька з них.


Для чого це все? 

Автори документу вважають, що встановлення нового тарифу покликане розвантажити центральну частину Києва і зробити її зручною для усіх учасників дорожнього руху.

До того ж, введення платного паркування в ключових місцях концентрації попиту на поїздки дозволяє по-перше, зменшити кількість поїздок на авто, що здійснюються в центр, а по-друге, розподілити існуючі машини між спеціально облаштованими майданчиками чи паркінгами та відведеними місцями для паркування вздовж вулиць.

Оптимальною практикою вважається аби вуличні місця для паркування використовувались для короткострокового паркування (до 3-4 годин), а для того, аби лишити авто на більш тривалий час – зазвичай використовують паркінги та спеціально відведені майданчики за рахунок створення більш зручних умов на них

Так, в Сан-Франциско в 2011 році проводився експеримент, де тарифи на паркування були динамічними та коригувались в середньому раз на вісім тижнів, з урахуванням аналізу попиту на вуличні майданчики та криті паркінги. Ідея експерименту була в тому, аби за рахунок тарифів врівноважити попит на вуличне та відведене паркування, аби досягти ефекту що парковки завжди мають лишати до 20% паркомісць вільними. Це робиться для того, аби будь-яка машина могла знайти місце для паркування одразу, а не здійснювати перепробіги в пошуках місця для парковки- а з ними і додаткові викиди вуглецю та завантажувати дорогу довше, ніж планувалось. 

Також платне паркування використовується як додатковий стимул міняти чи поєднувати режими пересування. Наприклад, тим, хто приїжджає в місто з передмість наразі буде зручніше лишати авто на перехоплюючих паркінгах і пересідати на громадський транспорт, ніж долучатись до пікового трафіку в вуличній мережі міста. 

Як оплатити паркування?

На сайті організації Київтранспарксервіс, яка займається паркуванням в Києві, виділяють кілька способів оплати за паркування:

  • за допомогою мобільного додатку “Київ цифровий”.  Він надає можливість оплати паркування на мережі відведених паркувальних майданчиків. Щоб розпочати паркування, потрібно: зайти в меню «Погодинне паркування», вказати номер автівки і натиснути «Почати паркування». Після цього застосунок починає рахувати час, проведений на майданчику. Щоб завершити паркування, потрібно натиснути «Завершити паркування». 

Користувач самостійно завершує паркування в застосунку. Якщо паркування не завершено до 22:00, застосунок надішле нагадування про незавершену сесію. 

Оплата за послуги паркування нараховується за першу годину, далі — за кожні півгодини. З цією метою в додаток можна додати гаманець Masterpass. Оплата за паркування списується автоматично з прив’язаної картки. Крім того, паркування можна оплатити карткою, Apple Pay чи Google Pay.

  • талони та абонементи на паркування.  Електронні талони на паркування можна замовити через додаток “Київ цифровий”. Паперові можна наперед замовити в “Київтранспарксервісі” за номером телефону або в кіосках “Союздрук”

Після підвищення вартість абонементу на паркування у всіх трьох зонах складе 5733 на місяць та 390 грн на день. У першій і другій зонах – 5145 на місяць та 350 грн на день. У другій та третій зонах – 2940 грн на місяць та 250 грн на день, у третій зоні паркування обійдеться в 882 грн на місяць і 50 грн на день.

  • за допомогою систем iPay та easypay. За допомогою цих сервісів користувач може оплатити паркування на мережі відведених паркувальних майданчиків. Для цього потрібно заповнити поле номер транспортного засобу, обирає паркувальний майданчик та зазначає тривалість паркування. Оплата паркування за обраний обсяг часу здійснюється за допомогою банківської картки.
  • Найближчим часом до оплати паркування планують долучити Приват24 та Portmone.

Чи це хтось контролює?

Так, в місті діє інспекція з паркування, проте поки – складом лише 15 інспекторів (раніше ця цифра сягала і 30). Звісно, без достатнього рівня контролю оплати реформа працювати не буде, тож в місті оголошено додатковий набір інспекторів з амбітною ціллю набрати ще 60 людей (не уточнюється, чи всі вони підуть “в поле”, чи частина з них буде “штабними”).  Особливу увагу нові сили мають приділити контролю за паркуванням в 1 зоні (центрі). 

Для контролю інспектори з травня використовують перевірку по уніфікованій базі даних оплати паркування, що об’єднує інформацію з різних джерел оплати та дозволяє швидко перевірити факт сплати за номером машини. В разі порушення відбувається фотофіксація та автоматично генерується повідомлення щодо штрафу з QR кодом, яке інспектр може лишити на лобовому склі. 

У разі несплати за паркування на водіїв накладатимуть штрафи відповідно до чинного законодавства – у 20-кратному розмірі від вартості 1 години паркування залежно від зони: 700 грн, 500 грн і 100 грн відповідно. 

Куди йдуть кошти на паркування

Отримувачем коштів за паркування є комунальне підприємство “Київтранспарксервіс”. У 2019 році підприємство перерахувало в бюджет міста 36 млн грн. При цьому прибутки підприємства склали 86 млн грн. 50 млн підприємство витратило на свої потреби, переважно на зарплату своїм робітникам. У 2020 році «Київтранспарксервіс» реалізував 24 тис. паркувальних талонів на суму 13,1 мільйона гривень. Більша частина цього доходу – купівля талонів комунальними підприємствами, ресторанами й іншими організаціями. Хоча екс-радник міського голови Києва Максим Бахматов звертає увагу, що місто могло би отримувати від паркування 80 млн грн і більше. Крім того, він відзначив, що з 11 тисяч паркомісць у столиці підприємство обслуговує лише третину.

В цілому було б непогано, аби місто звітувалось на цю тему публічно – для уникнення таких питань і непорозумінь. Адже за логікою ці кошти як раз і витрачаються передусім на утримання паркувальних майданчиків в належному стані, функціонування додатків що забезпечують можливість оплати за паркування, оплату роботи інспекторів – в цьому нема нічого що варто було б приховувати, чи не так?  

В світовій практиці якщо після цього лишається прибуток – він спрямовується на покращення дорожньої інфраструктури та умов руху інших категорій учасників руху (пішоходів, користувачів громадського транспорту, велосипедистів).  Нам теж було б цікаво подивитись на звіт з використання цих коштів.

Що робити?

По-перше, не все так страшно. З 1 по 16 липня – період лояльності, в який інспектори лише проводять роз’яснювальну роботу, але ще не штрафують. Тож поки маєте час на адаптацію та вибір найбільш вигідної стратегії щодо витрат на паркування.  Звісно, ця “лояльність” не стосується паркування з порушенням ПДР, тож ризик потрапити під штраф – чи побачити авто на штрафмайданчику – в цей час все одно є. 


Які це стратегії можуть бути?

1) Як ми вже згадували, лишити авто на перехоплюючому паркінгу (5 грн – година; 11 грн – 12 годин; 22 грн – доба) та пересісти на громадський транспорт – це навіть може зарадити оминути затори. 


2) Перевірте на мапі, до якої зони належать парковки біля вашої точки призначення – якщо ви користуєтесь нею регулярно, можливо вигідніше буде придбати абонемент на день чи на місяць.

 Ціна паркування за абонементом: 

ДеньМісяць
1-3 зони3905733
1-2 зони3505145
2-3 зони2502940
3 зона50882

3) Якщо ціни на абонемент не вселяють надії, або ж хочете мати впевненість в тому, що місце для паркування буде і для цього не доведеться порушувати ПДР – розгляньте пропозиції приватних паркінгів неподалік. Частина з них надає абонементи тільки для працівників бізнес-центрів, проте варто перевірити чи нема спецпропозицій для вас. 

От альтернативи неподалік найдорожчих зон: 

ЗонаПарковкаКількість місцьГодинаДодаткові пропозиціїСтатус (чи пускають всіх)
ІТЦ “Гулівер”24640 1,5 год безкоштовно з чеком Сільпо на 660+
*
Відкритий
ІЦУМ18080 (10-22:00)20 грн/год – 22:00-10:00Відкритий
ІБЦ “Леонардо”33730*?
ІГотель Дніпро3020?
ІHyatt Regency (Софіївська площа)10040?
ІТЦ “Арена-Сіті”40040*?
ІБЦ “Парус”25050*Відкритий
ІВолодимирська 49а20050*?
І-ІІТроіцький (біля НСК Олімпійський)42220День – 175 (8-20)
Місяць – 2200 (8-20)
3000 (30 діб) та інші
Відкритий
ІІМегамаркет/ Батерфляй (Олімпійська)30030Відкритий
ІІТЦ “Олімпійський”32020 *?
ІІВелотрек (Липинського 15)4010Відкритий
ІІТЦ “Ocean Plaza”1333від 3 год – 30 грн/годДо 3 годин – 30 грн за весь часВідкритий

* – паркінги мають спецумови для працівників прилеглих бізнес центрів

Тобто по суті альтернативи є, і відтепер вони не сильно дорожче (а інколи і вигідніші) за вуличне паркування. Було б непогано, якби з огляду на зміни і комерційні паркінги переглянули цінову політику та правила допусків, адже в них з’явився шанс мати конкурентну перевагу і отримати більше заповнення. 


4) Лишити авто для заміських поїздок і почати користуватись альтернативними режимами: під’їхати на громадському транспорті, випробувати електросамокат чи велосипед, прогулятись пішки. Щоправда, для цього варто паралельно поліпшити умови пересування цими режимами – але це вже завдання міста.

Підсумовуючи – правила гри міняються, і до них доведеться пристосовуватись, тож бажаємо усім, кого ці зміни зачепили, вдалої адаптації!

Матеріал підготували Наталія Міняйло та Оксана Мирошниченко спеціально для “Про мобільність”.


——
Ще на кілька популярних питань давали досить вичерпні відповіді раніше, тож просто порадимо де з ними ознайомитись:

“Краще б зробили більше місць для паркування!” – відповідь у статті: “Чому центру Києва не потрібно більше парковок?”
“Чому не лишити паркування безкоштовним?” – про це – ціла наукова праця Дональда Шупа “Висока ціна безкоштовного паркування”, стисло ідеї з неї пояснені тут.

Сподобалось?

Підтримати
Опубліковано: 02.07.2021
Київтранспарксервісмобільністьпаркування

0 комментар(і/ів):

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Ми використовуємо файли cookie для аналітики та вдосконалення нашого сайту. Ви погоджуєтеся на використання наших файлів cookie, закриваючи це вікно повідомлення або продовжуючи використовувати наш сайт. Щоб дізнатися більше, перегляньте нашу оновлену Політику конфіденційності.

Прийняти