П’ять питань щодо будівництва укриттів на зупинках громадського транспорту

Поділитися:
ДослідженняДумкаІнноваціїІнструкціяСвіт
Фото: Ніна Ляшонок

В умовах повномасштабної агресії російської федерації українським містам варто адаптуватися до нових реалій та викликів. Місцева влада намагається убезпечити містян і придумує нові способи для їхнього захисту. Одним із таких рішень була ідея зупиняти громадський транспорт під час повітряних тривог. На думку можновладців, це мало б зробити пересування містом більш безпечним. Тепер же мова йде про облаштування спеціальних укриттів на зупинках громадського транспорту.

Зараз у багатьох містах України пасажири після оголошення сигналу про повітряну тривогу та, відповідно, зупинки громадського транспорту мали б вийти з салонів та йти до найближчого укриття, де і мали б знаходитися до оголошення про відбій. Втім, разом із великими соціально-економічними збитками, про які ми вже писали, та фактичним нерозповсюдженням на приватні маршрутки та інший транспорт, ця ініціатива, на нашу думку, так і не запрацювала. Принаймні, системно.

Вірогідно її автори розсудили, що причина у недостатній кількості укриттів біля місць зупинок громадського транспорту. Тому після кількох випадків влучання уламків у людей на зупинках, запропонували логічний з їх точки зору вихід — побудувати тимчасові укриття на зупинках громадського транспорту.

Безпека людей — понад усе, і якщо це врятує бодай одне життя, то інвестиції є більш ніж виправданими. Проте ресурси не безмежні, тому рішення завжди доводиться пріоритизувати. Можливо ідея із укриттями на зупинках і має право на життя, проте перш ніж почати її реалізовувати, треба відповісти на кілька запитань.

Питання №1. Чи варто взагалі зупиняти громадський або індивідуальний транспорт під час повітряних тривог у тилових містах, що підтримують економіку нашої країни?

Громадський транспорт, як правило, забезпечує мобільність більшої частини містян за розумні гроші та прийнятний час, доставляючи людей до місць призначення. Це критично важливо для функціонування міської, а іноді і державної інфраструктури, а також для роботи економіки. Відповідно, зупинка транспорту несе економічні втрати, а вибіркова зупинка транспорту несе ще й протиріччя та необхідність для містян адаптуватися. В свою чергу, це може призводити до збільшення частки індивідуального транспорту, як наслідок збільшення заторів, що шкодять економіці та наражають користувачів на ще більшу небезпеку через скупчення. 

Питання №2. Яким чином буде визначатися місце встановлення укриття на зупинці і його розмір?

Лише в Києві є сотні зупинок громадського транспорту і навряд чи фізично можна поруч із кожною побудувати укриття. Виходячи із парадигми, що треба врятувати бодай одне життя, мають бути чіткі критерії,  де їх будуємо, а де ні. Разом із тим, в укритті має вистачати місця. 

Однак через корупцію, повʼязану із маршрутками, у містах перестали проводити справжні дослідження пасажиропотоків, тому достеменно невідомо, де наразі є найбільші транспортно пересадкові вузли. Хоча, навіть якщо старі дані і були б, війна, на жаль, все могла перетасувати і продовжує це робити щодня. Немає жодної гарантії, що побудоване укриття в місті з потенційно високим попитом збереже його, умовно, завтра.

Питання №3. Який тип укриття можна зробити біля зупинки та від яких саме небезпечних факторів буде воно захищати? На скільки ці фактори розповсюджені у вашому місті?

Укриття, як всі ми вже знаємо, — поняття дуже широке. В ідеалі воно має бути розташоване під землею, мати запасні виходи, вентиляцію із захистом, запас води, тощо. Вочевидь про влаштування такого на зупинках мова не йде. Що можна зробити – це збірні залізобетонні тимчасові “будиночки”. Такі споруди вірогідно можуть захистити від кулі чи уламку, проте не від прямого влучення ракети.

Питання №4. Чи дійсно вкладені у укриття на зупинках гроші, якщо вони є, принесуть бажаний результат чи можливо їх краще інвестувати у щось інше?

Рішення із укриттями на зупинках — не безкоштовне. У містобудуванні прийнято робити техніко-економічні обгрунтування, тобто доводити, що гроші треба витрачати саме на це, а не на щось інше. Вірогідними конкурентами укриттям на зупинках можуть бути гроші на облаштування справжніх укриттів, на посилення роботи громадського транспорту або гроші на ЗСУ. Прикладом же необґрунтованого рішення могла б бути спроба влади роздати всім містянам по бронежилету.

Питання №5. Чи планують можновладці, які ухвалюють рішення, особисто користуватися цими укриттями?

Зазвичай місцеві депутати і чиновники, які невдовзі можуть почати будувати укриття на зупинках, є здебільшого користувачами індивідуального транспорту (автомобілів), який не зупиняється під час повітряних тривог. Тобто рішення будуть приймати люди, що не стануть користуватися його плодами.

Тому радимо можновладцям більше користуватися саме громадським транспортом, щоб наочно побачити, як працюють ваші ідеї з його зупинкою та як працюватимуть укриття. Можливо, саме ви покажете громадянам приклад, як треба поводити себе під час повітряних тривог.

Сподобалось?

Підтримати
Опубліковано: 04.10.2022
громадський транспортКиївмобільністьукриття

0 комментар(і/ів):

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Ми використовуємо файли cookie для аналітики та вдосконалення нашого сайту. Ви погоджуєтеся на використання наших файлів cookie, закриваючи це вікно повідомлення або продовжуючи використовувати наш сайт. Щоб дізнатися більше, перегляньте нашу оновлену Політику конфіденційності.

Прийняти