Ми почали експортувати транспортне моделювання. І нам це вдалося

Поділитися:
ДослідженняДумкаІнноваціїІнструкціяСвіт
Фото: Unsplash

24 лютого 2022 року росія розпочала гарячу фазу агресії проти нашої держави. Все, що ми планували, про що мріяли — в один день стало неважливим. Ми вистояли перші дні, тижні і місяці і це значить, що ми точно переможемо! Питання лише в тому, якою ціною. Звісно, економічна ціна менш важлива за соціальну, проте з початком військової агресії рф проти нас, першочерговим стало — воювати за Україну, бути волонтером, або працювати, щоб підтримувати перших і других. От, власне, про бізнес українських транспортних моделювальників в умовах війни ми і хочемо поговорити.

Почнемо здалеку. Людям і вантажам майже завжди потрібно переміщуватись. Перші таким способом задовольняють ті чи інші свої потреби, а для других це забезпечує виробництво чи споживання. Переміщення людей — це мобільність, переміщення вантажів — то логістика. Зазвичай, транспортне планування займається і тим, і іншим на рівнях від оперативного до стратегічного. 

Чим якіснішим у вас буде транспортне планування, тим більш економічними стануть мобільність та логістика.

У результаті впровадження рішень якісного транспортного планування ми отримуємо зменшення собівартості поїздок. У свою чергу це стимулює ВВП та призводить до зростання ВВП.

Транспортне моделювання — це основа для якісного транспортного планування. Великі і звичайні дані, їхній аналіз, аналітика та неупередженість дають найкращі результати для формування саме якісного транспортного планування. У світі на це є неабиякий попит, адже мобільність та логістика відіграють визначальну роль у житті людей, а також у виробництві й споживанні. Щороку величезні бюджети витрачаються на те, щоб прорахувати, а потім вже побудувати, закупити чи впровадити політику. Цінність та ціна даних, як і інструментів з їхнього збору, обробки та аналізу на ринку стрімко зростають. Профільні компанії перевантажені замовленнями та шукають можливостей для підвищення своєї продуктивності. Все це відбувається саме зараз, але, на жаль, не в нашій державі.

Важко сказати, що є причиною незначного попиту в Україні на якісну аналітику, в тому числі й на транспортне моделювання. Справа не у війні, бо і до неї попит, як і якість транспортного планування були так само низькими. Можливо, справа у “міцності” наших господарників; можливо, загальне благо від якісної мобільності та логістики буде шкодити інтересам певних осіб, які звикли до монополій. Можливо, це все разом, чи щось окреме, або щось інше. Власне, причини для нас не важливі, важливі наслідки.

З початком активної фази війни будівництво здебільшого зупинилося. Як і звичайні планувальні процеси, які його супроводжували. За таких умов можна навіть збільшити попит на якісну аналітику, адже в умовах зменшення ресурсів  їхній ефективний розподіл стає навіть важливішим, ніж раніше. Проте не всі в нашій державі з цим погоджуються і з початком відкритої агресії рф багато хто з транспортних планувальників, аналітиків, проєктувальників та інших інженерів залишилися фактично без роботи.

Фото: Unsplash

Втім, агресія росії проти нас не зменшила попиту на якісне транспортне планування. Більш того, необхідність враховувати багато нових факторів та більш ефективного використовувати ресурси дають впевненість у сталості тренду збільшення попиту на транспортних планувальників та моделювальників на глобальному ринку.

У розвинених країнах транспортне моделювання — це не робота заради роботи і в жодному разі не формальний етап розробки проєкту.

Це можливість зекономити, а також можливість не помилитися і довести всім ефективність управлінського чи інженерно-планувального рішення. Загальна логіка виглядає дуже просто: якщо можна протестувати на комʼютері будь-яке рішення ще до його впровадження, то чому б це не зробити, щоб потім не було сюрпризів? А може так вийти, що рішення через його наслідки і не варто приймати. Власне, для того і робиться транспортне моделювання.

Завичай транспортне моделювання включає:

  • збір та аналіз даних
  • побудову математичної моделі
  • перевірку на ній різних пропозицій та гіпотез. 

Участь моделювальника потрібна на кожному із цих етапів. Десь його/її робота є механічною, а десь творчою. Наприклад, для розрахунку часу в дорозі потрібно ввести, нерідко вручну, багато інформації про мережу та її основні параметри. На стадії вибору алгоритму розрахунку треба підібрати послідовність кроків, його методи та конкретні дії. Це чисто математичні задачі, розраховані на логіку, на знання загальних підходів, а також володіння спеціалізованим програмним забезпеченням для транспортного моделювання.

Діяльність транспортного моделювальника подібна до роботи програміста, що займається одним типом програм, в даному випадку — про мобільність та логістику.

Тобто, транспортний моделер — це такий інженер, програміст або айтішник, що вміє користуватися бібліотеками інструментів для опису процесів мобільності та логістики, та здатен на їх основі вирішувати прикладні та планувальні задачі.

Оскільки до України зараз прикута неабияка увага всієї світової спільноти, у нас є унікальний шанс для наших транспортних планувальників та моделювальників вийти за межі нашого ринку і запропонувати свої послуги ринку глобальному.

Власне, все для цього у нас є: 

  • гарна фундаментальна освіта в області точних наук
  • щирість і комунікабельність
  • готовність і вміння працювати за будь-яких умов. 

Навіть більше: мабуть у всьому світі важко знайти більш мотивованих до праці людей, ніж ми зараз.

У березні ми почали штурмувати всі свої міжнародні контакти, релевантні темі транспортного планування та моделювання. Ми просили не теплий одяг чи їжу, а дещо важливіше для нас зараз — ми просили їх про роботу. Навіть замовлення на 100 доларів було для нас важливим. Деякі відповідали словами підтримки, деякі визначали, що наразі допомагають тільки біженцям. Другим ми відповідали, що так наступними біженцями можуть стати українські інженери.

Станом на початок осені 2022, команда Про мобільність отримала ряд замовлень на транспортне моделювання на глобальному ринку. Контракти, звісно ж, заключені у валюті, що дає можливість нам більш впевнено дивитися у завтрашній день.

Не будемо вводити вас в оману: за транспортне моделювання не платять якісь казкові гроші, але “це чесна праця” і стабільність.

Фото: Pixabay

Крім того, працюючи у проєктах за межами нашої країни, є набагато більша вірогідність, що вони будуть реалізовані і наша робота не буде марною чи просто формальною справою. За останнє в Україні особливо прикро: коли Світовий Банк у 2016 році передає Києву план оптимізації маршрутної мережі громадського транспорту, розроблений за найкращими світовими стандартами та з використанням транспортної моделі, а Київ це ігнорує і нічого не впроваджує. Справедливості заради треба сказати, що так робить не тільки столиця, а й багато інших міст. Стратегії, концепції, плани і моделі в Україні часто робилися формально, без подальшої практичної реалізації. Сподіваємося, що після війни ми змінимо і це.

Що треба для того, щоб почати заробляти на транспортному моделюванні в Україні?

Для цього необхідні: 

  • розуміння транспортного планування та моделювання
  • мотивовані спеціалісти з гарною математичною базою
  • англійська мова
  • стандартне спеціалізоване програмне забезпечення для транспортного моделювання. У нашому випадку це PTV Visum та PTV Vissim. Ним користуються у всьому світі. Це як автокад для транспортного моделювання.

Але експортуючи транспортне моделювання слід мати помірні очікування щодо майбутньої винагороди, оскільки нашими конкурентами на цьому ринку є не тільки інженери із розвинених країн, а й скажімо математики зі сходу, що нерідко готові працювати більше за менші гроші. Іншими словами, за дорогий офіс у центрі Києва та інші предмети розкоші ваші майбутні клієнти навряд чи стануть платити.

На своєму прикладі ми вже довели, що Україна може експортувати транспорте моделювання. Власне, будівельні норми та традиції всюди відрізняються, але математика та інструменти, які лежать в основі транспортного моделювання, всюди однакові. Можливо, це можна робити і у вашій галузі, треба просто почати рухатися у цю сторону.

Сподобалось?

Підтримати
Опубліковано: 08.09.2022
mobilityекспортмобільністьстала мобільністьтранспортне моделювання

1 комментар(і/ів):

  • Як ми стали резидентами Дія.Сіті. Ділимося досвідом - Блог команди Про мобільність

    26.09.2022 о 02:09

    […] ми раніше повідомляли, після початку війни команда “Про мобільність” стала […]

    Відповіcти
Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Ми використовуємо файли cookie для аналітики та вдосконалення нашого сайту. Ви погоджуєтеся на використання наших файлів cookie, закриваючи це вікно повідомлення або продовжуючи використовувати наш сайт. Щоб дізнатися більше, перегляньте нашу оновлену Політику конфіденційності.

Прийняти