
Поки міста України активно залучають кошти міжнародних фінансових організацій на розвиток міської мобільності, зокрема на закупівлю муніципального електротранспорту, очільник Херсона Ігор Колихаєв вирішив підняти бунт проти “кабали” таких інвестицій. Принаймні так він назвав умови банку в публічному дописі на фейсбуці.
Про яку ж кабалу йде мова? З кінця 2018 року в місті почався “Херсонський тролейбусний проєкт”, що фінансується Європейським банком реконструкції і розвитку. В проєкті передбачається виділення місту кредиту в 10 млн євро на закупівлю 50 тролейбусів для міста (кредит на 13 років з відсотком 5,75%, з можливістю коригування в менший бік). Але крім цього – ЄБРР надає ще близько 2 млн євро грантових коштів (які не треба повертати) на низку важливих планувальних заходів:
- роботу консультантів по проєкту, що, зокрема, оцінювали потреби в реконструкції тролейбусної інфраструктури
- 1,5 млн євро на модернізацію тролейбусної інфраструктури міста та розширення контактної мережі
- розробку Плана сталої міської мобільності (ПСММ), що спрямований не тільки на оптимізацію громадського транспорту, а і на оцінку та розробку сценаріїв як задовольнити потреби в мобільності різних категорій містян (користувачів громадського транспорту, пішоходів, велосипедистів, автомобілістів).
Більше того, роботи по цим напрямкам – зокрема і оцінка потреб модернізації інфраструктури, дослідження потреб мобільності містян, розробка ПСММ – вже йдуть і реалізуються консультантами з Egis.
Цікаво, що ще 5 місяців тому саме Ігор Колихаєв підписав договір гарантії реалізації цього проєкту з боку Херсонської міської ради. А зараз різко змінив свою позицію, підставляючи місто під удар неминучих фінансових санкцій та знецінюючи весь обсяг роботи по грантовим коштам, яка вже була проведена.
Що ж він пропонує натомість? Купити 30 автобусів з Черкас в лізинг (на 5 років, 67,2 млн грн).
20 машинами більше, 20 машинами менше – можливо і несуттєво – адже мер каже що цифри на його боці. Втім, локальні джерела скаржаться, що самих цифр в заяві нема. З цим ми можемо зарадити:
Місткість автобусів з Черкас – 59 пасажирів, з них сидячих – 22. Це майже вдвічі менше ніж місткість тролейбусів з проєкту ЄБРР (для 12м тролейбусів це ~100 пасажирів).
~1770 пасажирів за один рейс на автобусах проти ~5000 пасажирів за один рейс на тролейбусах (не враховуючи оборотність на маршруті) . А тепер згадаємо, що по проєкту мала модернізуватись і тролейбусна інфраструктура, що також поліпшило б життя пасажирам існуючих 40 тролейбусів міста (більше 4000 пасажирів за рейс).
Більше того, навіть з огляду на карантинні обмеження – якщо кількість провезених пасажирів обмежується кількістю сидячих місць, в тролейбусі їх більше. А якщо нові тролейбуси доповнять існуючі – то частота курсування тролейбусів на маршруті збільшиться, відповідно менше людей накопичуватиметься на зупинках (або в очікуванні, або через недопуск в попередній тролейбус).
Виникає питання: що саме в цих цифрах вказує на “невигідність місту”? Будемо вдячні за думки в коментарях.
А ми тим часом від щирого серця бажаємо Херсону зважених рішень.
P.S. Можливо, не все втрачено – адже пан Колихаєв згадує, що запропонував ЄБРР свої умови щодо існуючого договору. Тож поки слідкуємо за розвитком подій.
Підготувала: Оксана Мирошниченко
Джерела: https://www.facebook.com/kolykhaev.igor/posts/4119586958134707
http://www.city.kherson.ua/news_detail/yebrr-ogolosiv-tender-na-zakupivlyu-50-trolei-busiv-dlya-mkp-hersonelektrotrans
http://kherson-news.info/economics/igor-kolyhaev-podpisal-dogovor-garantii-s-ebrr-po-realizatsii-trollejbusnogo-proekta/
http://most.ks.ua/news/url/kolyhaev_v_odnostoronnem_porjadke_razryvaet_dogovor_s_ebrr_i_ostavljaet_herson_bez_pjatidesjati_trollejbusov
http://kherson-news.info/economics/xepcon-ppiobpetet-30-chepkacckix-avtobycov/
0 комментар(і/ів):