Чи доречно зараз Києву добудовувати хвилеподібний міст на Оболоні

Поділитися:
ДослідженняДумкаІнноваціїІнструкціяСвіт


Фото: КМДА

31 січня 2023 року київський міський голова Віталій Кличко повідомив у своєму Telegram-каналі, що “столиця продовжить будівництво пішохідного мосту з Оболонської набережної на острів Оболонський, яке здійснює з 2020 року за рахунок меценатських коштів”. Це повідомлення, не дивлячись на те, що це розвиток пішохідної інфраструктури, викликало дискусії в урбаністичній спільноті про доречність та своєчасність саме цього обʼєкту. У нас також є певні думки з цього приводу, якими хочемо із вами поділитися.

З одного боку, будь-які інвестиції в інфраструктуру є доцільними апріорі. Кажуть, що в деяких випадках мультиплікатор росту ВВП  сягає 2,5 для кожного вкладеного євро. Тобто іноземці дають нам грант на кілька мільйонів євро, ми починаємо будувати інфраструктуру, для чого закуповуємо матеріали, наймаємо працівників, створюємо виробничі ланки і робочі місця. Виконавці і постачальники отримують гроші і потім купують товари і послуги. Надана сума перетворюється і помножується. Тому ми маємо бути вдячні за кожне євро інвестицій саме на інфраструктуру, бо воно потенційно стане 2,5 євро в нашій економіці.

З іншого боку відкритим є питання, чому саме на цей обʼєкт інфраструктури виділяються кошти і як саме було прийняте це рішення. Точної відповіді ми не знаємо, але можемо припустити декілька моментів.

По-перше, ми бачимо ознаки жаги нашого міського голови до всіляких туристичних і бажано великих обʼєктів (“скляний міст”, вхідна група Гідропарку тощо). Ймовірно, тут він прагне достойно, на його думку, виглядати перед своїми іноземними контактами, а також, очевидно, залишити свій видимий слід у тканині і памʼяті міста. У нудних і одночасно складних обʼєктах типу Подільського мосту, розвʼязки на Шулявці, метро на Виноградар чи продовженні швидкісного трамвая наш мер явно розчарований.

По-друге, у Києва явно відчувається дефіцит із наявною проєктною документацією на обʼєкти інфраструктури. Уявіть себе на місці французьких меценатів: ви зідзвонилися із Віталієм Володимировичем і повідомили йому фантастичну новину, що ви готові подарувати місту еквівалент 100 млн гривень (очікувана вартість мосту у 2020 році), але не готівкою чи на рахунок, а цільовим чином на інфраструктуру.

Будучи на місці нашого мера, скажіть чесно: на що ще ви б запропонували витратити ці гроші? На капітальні ремонти вулиць? На метро на Виноградар? На Подільський міст? Для всіх цих проєктів це сума не значуща, її, мабуть, ледь вистачить на підживлення бенефіціарів цих будівництв. А на що ще? Чи є у Києва розроблені проєкти інфраструктури, у які могли б вкластися потенційні інвестори?

Оскільки ми постійно моніторимо ProZorro, можемо із впевненістю сказати, що таких проєктів немає. Проєкти – це обгрунтування, розрахунки, землевідводи, чітка вартість і план реалізації.

Колись давно такі документи, у тому числі “у стіл”, розробляла центральна київська проєктна організація “Київпроєкт”. Серед низ були і ТЕО річкового транспорту, і цікаві новітні тоді види транспорту типу РАДАН, і монорельс на Трухановому, і багато чого ще. Зараз же, на скільки нам відомо, такого підходу із вибором проєктів для інвесторів у Києві не існує.

Памʼятаємо, як колись давно до столиці приїздила делегація китайців, що вивчали можливість також інвестувати в інфраструктуру. От тоді їм запропонували тільки 3 опції: Шулявка, Подільський міст і велика кільцева навколо Києва. Китайці покрутили Шулявську розвʼязку, зрозуміли що діла із містом не буде (як колись німці із Подільським мостом) і поїхали собі.

Отже, будівництво коштом меценатів другого підряд пішохідного мосту імені нашого видатного мера – це така перемога із певним запахом зради:

  • перемога, бо пішохідна (хоч і більше туристично-рекреаційна) інфраструктура зі значним потенціалом до примноження ВВП і, сподіваємося, зовнішнім контролем витрат грошей, щоб не вкрали багато;
  • зрада, бо, скоріше за все, Київ не надав (оскільки не має) вибору меценатам та не пояснив громаді мотивації інвестування саме у цей обʼєкт інфраструктури. Добудовувати і дякувати – варто, але варто і щось змінювати у нашому підході до планування та обґрунтування обʼєктів інфраструктури у Києві.

 

Сподобалось?

Підтримати
Опубліковано: 01.02.2023
інвестиціїКиївпішохідна інфраструктурастала мобільність

0 комментар(і/ів):

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Ми використовуємо файли cookie для аналітики та вдосконалення нашого сайту. Ви погоджуєтеся на використання наших файлів cookie, закриваючи це вікно повідомлення або продовжуючи використовувати наш сайт. Щоб дізнатися більше, перегляньте нашу оновлену Політику конфіденційності.

Прийняти