Як рівень освіти впливає на використання велосипедів для щоденних поїздок

Поділитися:
ДослідженняДумкаІнноваціїІнструкціяСвіт

Нещодавно опубліковане дослідження в Journal of Transport Geography показало, що ті, хто користується велосипедом для щоденних поїздок, частіше мають вищу освіту, ніж інші мешканці міст.

Німецький дослідник Ансгар Худде з Інституту соціології та соціальної психології Кельнського університету  вивчав соціально-економічний статус тих, хто їздить на роботу велосипедом, і виявив, що ті, хто має повну середню освіту, частіше їздять на велосипеді, ніж ті, хто не отримав атестата зрілості.

Вчений проаналізував дані з 1996 по 2018 рік, отримані від Німецької панелі мобільності та Соціально-економічної панелі. Дані включали інформацію про понад 800 000 поїздок понад 55 000 осіб.

“Люди з вищою освітою майже на 50% частіше користуються велосипедами, ніж ті, хто не має вищої освіти, при цьому такі фактори, як вік, стать і місце проживання, залишаються незмінними в аналізі”, – каже Худде.

Чи може це бути пов’язано з тим, що люди з вищою освітою, швидше за все, живуть у містах і районах, дружніх до велосипедистів? Худде вважає, що ні, стверджуючи, що аналіз даних показав, що освітні відмінності також очевидні в межах міст і районів.


Рис 1. Модальний розподіл за групами місця проживання та освіти в перший та останній рік спостереження.

“Результати показують, що саме освітній рівень призводить до збільшення кількості велосипедистів”, – підкреслив він.

Попередні дослідження показали, що люди обирають спосіб пересування з огляду на вартість і час у дорозі, а також, що дуже важливо, відповідно до його символічної цінності та того, як це сприймуть інші.


Рис 2. Модальний розподіл за рівнем освіти в Німеччині (Mobility in Germany 2017)

Для деяких водіння дорогого автомобіля може означати багатство та високий статус, але це також може означати, що водій не піклується про навколишнє середовище.

“З велосипедом все з точністю до навпаки. Люди з вищою освітою зазвичай не ризикують бути сприйнятими як бідні чи професійно неуспішні, навіть якщо вони їдуть дорогою на недорогому велосипеді. Навпаки, вони можуть підвищити свій статус, пересуваючись на велосипеді. Це також свідчить про їхню сучасність, турботу про здоров’я та екологічну свідомість. На противагу цьому, люди з нижчим рівнем освіти, можливо, більш схильні використовувати дорогий автомобіль як символ статусу, щоб показати, що вони “досягли успіху”, – пояснює Худде.

Худде частково пояснює недавній бум велосипедів зростанням рівня освіти.

“Людей з вищою освітою стає все більше, і вони все частіше їздять на велосипеді. Це добре для здоров’я і добробуту більш освічених людей, але люди з нижчим рівнем освіти, швидше за все, мають менше фінансових ресурсів і, в середньому, гірше здоров’я”, – пояснює дослідник.

Худде вважає, що зараз робиться недостатньо, щоб заохотити ширші верстви населення пересісти на велосипеди. Він побоюється, що міста, які зосереджуються на заохоченні велосипедного руху – наприклад, шляхом встановлення захищеної велосипедної інфраструктури – можуть поглибити соціальну нерівність. 

“Наразі ці заходи приносять користь насамперед високоосвіченим людям. Для реалізації повного потенціалу велосипедного руху для здоров’я та сталого розвитку потрібна цілеспрямована політика, яка б охоплювала тих, хто стоїть осторонь нинішнього велосипедного буму: людей, які живуть за межами великих міст і мають нижчий рівень освіти”, – підсумовує вчений.

 

Сподобалось?

Підтримати
Опубліковано: 11.05.2023
велосипедНімеччинаосвіта

0 комментар(і/ів):

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Ми використовуємо файли cookie для аналітики та вдосконалення нашого сайту. Ви погоджуєтеся на використання наших файлів cookie, закриваючи це вікно повідомлення або продовжуючи використовувати наш сайт. Щоб дізнатися більше, перегляньте нашу оновлену Політику конфіденційності.

Прийняти