Східний Експрес: невдовзі без Лондона

Поділитися:
ДослідженняДумкаІнноваціїІнструкціяСвіт

Одного дня уява геніальної Агати Крісті зібрала напрочуд дивну компанію у вагоні “Стамбул – Кале” знаменитого європейського потягу. Історію про “Вбивство у Східному експресі” читав або бачив у кіно, мабуть, кожен. Ідею цього твору Крісті підкинув реальний факт – у 1928 році рейс Східного Експреса дійсно застряг на кілька днів в горах через лавину.

Сьогоднішньому ж Експресові, що курсує до Венеції, ставлять підніжку Брексіт та особливості сучасного біометричного контролю на кордоні. Це вам не XIX сторіччя, коли навіть паспорт був не обов’язковим для вояжу через всю Європу.

Джерело: Tailor Made Rail

Сучасний Східний експрес дозволяє пасажирам на кілька днів пірнути в атмосферу початку 20 сторіччя.  З 1982, коли маршрут Venice Simplon-Orient-Express почав роботу як туристична атракція, програма туру була майже незмінна. Спочатку пасажири сідають у Лондоні в пульманівські вагони в стилі арт-деко, де “розминаються” шампанським та копченим лососем. Потім з Фолкстоуна іншими вагонами дістаються до Кале через Le Shuttle – залізничний тунель під Каналом (саме так британці називають Ла Манш). І вже в Кале сідають у вінтажні вагони Orient Express, де вдягаються у вечірні сукні та смокінги – в цьому потязі не заведено вечеряти у спортивному костюмі. Вартість купе від 3,5 до 10 тисяч фунтів трохи зобов’язує дотримуватися антуражу.

Джерело: seeninthecity.co.uk

Але “не той тепер Миргород, Хорол-річка не та”. Під час великодніх свят цього року пасажирам у Дуврі, на прикордонному контролі між Британією та ЄС, доводилось проводити до 14 годин. Компанія Belmond, оператор Східного Експреса, занепокоєна – затримки при проходженні кордону зведуть нанівець весь настрій учасників туру. Вони оголосили, що планують невдовзі відмовитися від частини маршруту з Лондон до Фолкстоуна. Ключова причина – введення з 2024 року нової системи біометричного контролю на кордонах ЄС, а також симетричної системи з боку Об’єднаного Королівства, що ще більш ускладнить проходження кордону.

 

Впровадження ЄС системи Entry/Exit System (EES) передбачає для мандрівників, що не є резидентами ЄС, проходження процедур сканування відбитків пальців та розпізнавання обличчя замість простої перевірки паспорта та внесення відмітки про в’їзд/виїзд. За задумом ця технологічна новинка має не лише контролювати міграцію, але й прискорити проходження прикордонного контролю. Проте “теоретично теорія та практика дають однакові результати, однак, на практиці це не так”. Подібної думки дотримуються скептики з туристичної галузі – вони побоюються, що принаймні на перших етапах все буде не настільки райдужно. Система EES мала запрацювати вже цього року, проте ЄС відтермінувала запуск до завершення паризької Олімпіади у 2024 році.

Крім того, ЄС та Британія скоро змусять мандрівників заповнювати попередні авторизаційні форми, на кшталт американської ESTA. Треба буде одноразово заплатити 7 євро, щоб внести до бази даних ЄС інформацію про себе – наявність кримінальних переслідувань, освіта, імена батьків тощо. Британці ще не визначили вартість, але матимуть симетричну схему.

 

Для організаторів туристичних поїздок це погана новина. Марк Сміт, колишній начальник лондонського залізничного вокзалу Чарінг-Крос та засновник сайту The Man in Seat 61, жаліється, що тепер усі пасажири почуватимуться як злочинці через перевірку відбитків пальців. Він розчарований втратою мандрівки пульманівськими вагонами: “Це було як аперитив перед поїздкою, нагода уявити себе пасажиром потяга 30-х років”. Звісно, британські туристи все ще зможуть приєднатись до туру – доїхати за 2 години до Парижу на сучасному швидкісному EuroStar, і вже там пересісти на Orient Express. Але це вже будуть інші враження.

Марк Сміт каже, що попри високу вартість поїздки, сучасний Східний Експрес не є “елітарним”. Люди сприймають це як особливу подію, “досвід, що трапляється раз у житті”.

Джерело: seeninthecity.co.uk

Сучасний Східний Експрес, звісно, не повністю автентичний. Він скоріше розкіш, ніж просто засіб пересування. Сміт розповідає, що у 30-ті це був радше діловий потяг – без роялів, лаунж зон чи барів. Пасажири справжнього Східного Експреса більшість часу проводили у своїх купе. Якщо, звісно, не вбивали попутників.

Частина маршруту Orient Express до Лондона це не єдиний “потяг у казку”, що втрачено через Брексіт. Це літо буде останнім також для поїздок EuroStar з лондонського вокзалу Сан-Панкрас у Діснейленд у Парижі.

Нові кордони не сприяють мандрівкам у світі, який щойно оговтався від ковіду. Ще більше не сприяє їм війна. Але вона закінчиться – нашою перемогою, і ми знову мандруватимемо світом. Може Східним Експресом, а може й ні. Бо яка різниця скільки років твоїм кедам, якщо ти гуляєш в них Парижем.

Автор: Юрій Трембач

Сподобалось?

Підтримати
Опубліковано: 21.04.2023
BrexitЄСОб'єднане Королівствопотяг

0 комментар(і/ів):

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Ми використовуємо файли cookie для аналітики та вдосконалення нашого сайту. Ви погоджуєтеся на використання наших файлів cookie, закриваючи це вікно повідомлення або продовжуючи використовувати наш сайт. Щоб дізнатися більше, перегляньте нашу оновлену Політику конфіденційності.

Прийняти