В Буді планують запустити тролейбусну лінію 80 років потому

Поділитися:
ДослідженняДумкаІнноваціїІнструкціяСвіт


Перший план організації тролейбуса в Будапешті виник на початку 1930-х, після того, як створення трамвайної лінії відклали заради пошуків дешевшого транспортного сектору. Проект ухвалили в березні 1933 року, а будівництво першої в Угорщині тролейбусної лінії почалось у серпні того ж року. Лінію протяжністю 2,7 км запустили 16 грудня. Нею курсували три тролейбуси виробництва Ganz і MAVAG. Власного депо у єдиної тролейбусної лінії в Буді не було, тролейбуси відстоювалися на території однойменного трамвайного парку. 


Тролейбус Ganz (1934)

Але 21 вересня 1944 року тролейбусний рух в Будапешті припинився через наближення Червоної армії, а контактна мережа зазнала пошкоджень унаслідок бомбардувань. До кінця грудня 1944 року скасований маршрут замінювали автобусом, але на початку 1945 року Будапешт потрапив під контроль Червоної армії, робота всього міського транспорту призупинилася до закінчення війни.

На стороні Буди через гірський характер місцевості унеможливлювалася організація трамвайного руху, але автобусне сполучення працювало. У 1938 році було розроблено план створення маршрутної тролейбусної мережі з дев’яти маршрутів, але їх організації завадила Друга світова війна. Проєкт тролейбусної системи 1938 року містив лінії, що проходять як у правобережній, так і лівобережній частині міста.

Проте перша тролейбусна лінія так і не була відновлена після війни. Більше того: тролейбус до Буди так і не повернувся. 

Відразу після війни, 6 серпня 1945 року влада Будапешта розпочала проектування нової тролейбусної мережі. Перший план повоєнної тролейбусної мережі міста включав п’ять маршрутів. Також проект включав у себе три незалежні тролейбусні мережі правобережної Буди.

Проте наприкінці 1948-початку 1949 року влада ухвалила рішення не відновлювати тролейбус у Буді. У травні 1949 року завершилося будівництво першої тролейбусної лінії в лівобережній частині Будапешта – Пешті. Паралельно угорську делегацію відправили на переговори до Москви, де було досягнуто домовленості про постачання 26 тролейбусів моделі МТБ-82 виробництва ТМЗ. Відкриття нової лінії відбулося 21 грудня 1949 року. Оскільки відкриття тролейбусної системи відбулося в день 70-річчя Сталіна, то перший маршрут отримав номер 70. І тоді уся нумерація маршрутів починалась від числа 70 і йшла далі. Незважаючи на процес декомунізації, цей рудимент культу особи Сталіна зберігся до наших днів.

Схема тролейбусних маршрутів Будапешта за весь час. Закрита в середині 20 століття єдина лінія в Буді та діючі лінії Пешту

Тролейбусна мережа Будапешта не зазнавала істотних змін з початку 1980-х років. У 1990-х тролейбусний парк міста складався із застарілих моделей ЗІУ-682УВ і Ikarus 280.91. Іноді в парк надходила нова модифікація Ikarus 280.94, яка незабаром замінила Ikarus 280.91. Наприкінці 1980-х інтервали руху на деяких маршрутах стали поступово збільшуватися після списання тролейбусів ЗІУ-682УВ перших партій.

У 1993 році Budapesti Közlekedési Központ (транспортна компанія, що керує муніципальним транспортом Будапешта) ухвалила рішення про заміну частини списаного тролейбусного парку. Постачання тролейбусів модифікації Ikarus 435.81 здійснилося в 1994-1996 роках. Але цього виявилося недостатньо для заповнення дефіциту з огляду на списання радянських тролейбусів, яке продовжувалося. Тому деякі маршрути довелось переводити на інший розклад. Проте згодом рухомий склад вдалося оновити.

У січні 2011 року ЗМІ повідомили про плани незалежних інвесторів побудувати приватну тролейбусну мережу в Буді. Але до цього часу особливого розвитку ця ідея не набувала.

25 січня 2023 року угорський політик та мер Будапешта Гергей Карачонь показав у своєму фейсбуці нові, нещодавно придбані тролейбуси Solaris і анонсував вивчення нових можливостей тролейбусної мережі. Наприклад, того ж таки дня одна тестова машина завітала на правий берег в Буду. Зрозуміло, що контактної мережі наразі там немає, тому такі тролейбуси оснащені акумуляторними батареями, що дозволило їм завітати до Буди без використання штанг.


Допис Гергея Карачоня щодо нових тролейбусів

Отже, можемо сподіватись, що скоро тролейбусна мережа Будапешта пошириться і на правий берег – спочатку за допомогою акумуляторів, а згодом і зі штангами та контактною мережею.

Автор: Катерина Нагорна

Сподобалось?

Підтримати
Опубліковано: 10.02.2023
БудапешттролейбусУгорщина

0 комментар(і/ів):

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Ми використовуємо файли cookie для аналітики та вдосконалення нашого сайту. Ви погоджуєтеся на використання наших файлів cookie, закриваючи це вікно повідомлення або продовжуючи використовувати наш сайт. Щоб дізнатися більше, перегляньте нашу оновлену Політику конфіденційності.

Прийняти