У Берліні планують створити найбільшу у світі зону, вільну від автомобілів

Поділитися:
ДослідженняДумкаІнноваціїІнструкціяСвіт
Фото: www.fastcompany.com

У 2019 році трьом друзям з Берліна спала на думку ідея перетворити центр автоцентричного міста в зону, вільну від автомобілів. Протягом наступних кількох місяців вони продовжували обговорити про цю ідею і врешті-решт створили ініціативну групу Volksentscheid Berlin Autofrei, або People’s Decision for Auto-Free Berlin. Мета групи — перетворити простір величезної кільцевої залізничної лінії Ringbahn пішохідну зону. За площею ця зона перевищує Манхетен. Якщо вийде, то це буде найбільша в світі вільна від автомобілів зона в місті. 

Разом з юристами група розробила новий закон. Згідно з ним, зона «без автомобіля» не означає, що автомобілі буквально не можуть в’їжджати в цей район. Однак це передбачає скорочення використання приватних автомобілів. Згідно з документом, швидка допомога, сміттєвози, таксі, комерційні транспортні засоби і транспортні засоби служб доставки, а також маломобільні мешканці, які залежать від автомобілів, мають отримати спеціальний дозвіл для проїзду в зону.  Пішоходи, велосипедисти можуть користуватись пішохідною зоною без перешкод.

“Це не стільки про наше найближче оточення, скільки про навколишнє середовище загалом. Це про те, як ми всі хочемо жити, дихати і рухатись разом. Ми хочемо, щоб люди могли спати з відкритими вікнами, а діти знову могли гратися на вулиці”, — пояснює одна з ініціаторів компанії розповіла Ніна Нобле.

У квітні 2021 року ініціативна група почала збирати підписи на підтримку кампанії. Всього вдалося зібрати понад 50 тис підписав. Сенат Берліна, керівний орган міста тепер розглядає цю ідею. До лютого місто повинне прийняти рішення про прийняття нового закону. Якщо ідею відхилять, то група знову почне збирати підписи. Якщо вийде зібрати 175 000 підписів, то це питання винесуть на референдуму у 2023 році. Тоді мешканці міста вирішать долю вільної від автомобілів зони. 

Карта можливої пішохідної зони у Берліні

Громадський транспорт у Берліні функціонує краще, ніж в американських містах. Це підтверджує американець Нік Кестнер, який переїхав до Берліна з Сан-Франциско і долучився до групи Autofrei.

“У Берліні потяги курсують кожні 5 хвилин, мене не потрібно знати розкладу. У той же час, як в Сан-Франциско поїзд BART курсує раз в 30 хвилин”, — пояснює Кестнер.

Досі багато жителів Берліна, які виступають проти зони без автомобілів, схильні казати, що альтернативи ще недостатньо зручні. “Вони кажуть, що підтримують громадські перевезення, але для цього їх повинні покращити і змусити працювати для них”, — розповідає Кестнер.

Кампанія за усунення автомобілів заснована на припущенні, що потрібен більший поштовх, оскільки навряд чи будуть змінювати свої звички самостійно. Тому якщо мешканці хочуть мати екологічно чисте, орієнтоване на майбутнє місто, вони мають бути готовими до складних рішень.

Берлін був сильно зруйнований під час Другої світової війни. Тому місто перебудували з широкими, автомобілецентричними вулицями, які дуже сильно нагадують американські хайвеї. Через це поки складно уявити, як буде виглядати зона, вільна від автомобілів. 

Активісти руху за Берлін без автомобілів сподіваються, що переконати мешканців вийде, показавши позитивний приклад. “Можливо, нам потрібно піти шляхом Парижа та Барселони. Для цього потрібно зробити перший крок і тоді мешканці побачать, що це добра ініціатива”, — пояснюють активісти.

Фото: www.fastcompany.com

Поки ініціатива про зону, вільну від автомобілів, перебуває на розгляді у Сенаті, вже зараз в деяких квартаахи Берліна створюються великі ділянки з обмеженим рухом Kiezblock. Таких кварталів планується ще більше. Однак автори ініціативи вважають, що через зміну клімату рух на розвиток пішоходизації треба пришвидшити. 

На думку Ніка Кестнера, в Берліні це розуміють краще, ніж у США. “Жителі Берліна розуміють, що для боротьби зі зміною клімату потрібно зменшувати кількість автомобілів взагалі, а не просто переходити на електромобілі”, — підкреслює Кестнер.

Автор: Богдан Будлянцев

Сподобалось?

Підтримати
Опубліковано: 25.01.2022
mobilityБерлінмобільністьпішоходистала мобільність

0 комментар(і/ів):

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Ми використовуємо файли cookie для аналітики та вдосконалення нашого сайту. Ви погоджуєтеся на використання наших файлів cookie, закриваючи це вікно повідомлення або продовжуючи використовувати наш сайт. Щоб дізнатися більше, перегляньте нашу оновлену Політику конфіденційності.

Прийняти