
Електричні скутери змінили мікромобільність у всьому світі, спричинивши травми та чимало обурення серед пішоходів. Наприклад, у Фінляндії лікарі-травматологи вимагали заборонити самокати через те, що збільшення кількості госпіталізацій у відділення невідкладної допомоги було пов’язано з травмами, отриманими на електросамокатах. З вересня діють нічні обмеження швидкості.
Тому зараз оператори сподіваються, що розумні камери, датчики та штучний інтелект зможуть зробити їхні пристрої більш адаптованими до вулиць і більш корисними для міст, позначаючи вибоїни, небезпечні дороги та інші недоліки міського дизайну.
Шведська компанія Voi Technology та ірландський стартап Luna Systems почали інтегрувати технологію комп’ютерного зору, щоб скутери знали, якою смугою вулиці вони їдуть — пішохідною чи велосипедною. Водії, отримавши цю інформацію, мають змінити свою поведінку, зійти з тротуарів і припаркуватися в потрібних місцях.
Після тестування серед співробітників Voi представив технологію для громадського використання в англійському місті Нортгемптон, а тепер поступово поширює її в інших містах Європи.
Як це працює?
Камери на електросамокатах Voi мають розпізнавати, чи знаходиться пристрій на пішохідній, велосипедній смузі чи жвавій дорозі, і чи правильно він припаркований.
Зібрані дані передаються в алгоритм штучного інтелекту. Він у свою чергу допомагає скутерам навчитися інтерпретувати навколишнє середовище. Це зрештою дозволить запрограмувати їх реагувати певним чином.
Для водія мало що зміниться. Voi у співпраці з місцевою владою вирішуватиме, які механізми можуть спонукати водіїв адаптуватися до своєї поведінки. У поточному стані скутер почне видавати звуковий сигнал, щоб запропонувати користувачеві зійти з забороненого тротуару. Іншим варіантом може бути те, що оператор дистанційно сповільнить пристрій, а за повторні порушення чекає покарання.
Розробники сподіваються, що їхня технологія допоможе водіям і пішоходам мирно та безпечно співіснувати.
Генеральний директор Luna Ендрю Флері стверджує, що скутеристи зазвичай потрапляють на тротуари, тому що не почуваються безпечно, їдучи дорогою. Тому дані, зібрані системою у місті, можуть повідомити місцевій владі про необхідність створити там безпечніші доріжки для велосипедів і самокатів.
Luna також сподівається, що розвиток розумних електросамокатів може надати муніципалітетам важливу інформацію про інфраструктуру та повсякденне управління їхніми містами.

Скільки коштує ця технологія?
Voi і Luna не розповсюджують цю інформацію. Компанії воліють розглядати це як варту інвестицію, яка може перетворити електроскутери на більш надійний і популярний вид транспорту.
Незрозумілим також є вартість пристроїв, оснащених технологіями, особливо якщо вони знищені або покинуті водіями. Voi наполягає на тому, що з часом проблема вандалізму стане меншою, а їхні продукти відтепер мають термін служби до п’яти років.
“З одного боку, головна мета галузі полягає в тому, щоб змусити людей виходити з автомобілів. Тому високоінтелектуальні скутери це шлях до екології”, – запевняють в компанії
Заборонені зони, тести на тверезість і селфі в шоломах
Фірми, які займаються виробництвом електросамокатів, постійно прагнуть створювати розумніші продукти, переважно під тиском місцевої влади.
Геозони та зони повільної швидкості вже спричиняють автоматичне сповільнення пристроїв у густонаселених зонах, як-от за межами торгових центрів, пабів, ресторанів і шкіл.
Виділені паркувальні місця, заборонені паркувальні зони та штрафи для користувачів, які порушують правила, так само вплинули на розчищення тротуарів кількох європейських міст.
Оператори електросамокатів також все більше зосереджуються на безпеці користувачів. Минулого року Voi представив “селфі в шоломах” із винагородами у вигляді знижок на поїздки.
Він також запустив тест на тверезість у своєму додатку для користувачів, які намагаються розблокувати електросамокат пізно вночі. Водії все ще можуть розблокувати скутер незалежно від того, пройшли вони тест чи ні, але компанія сподівається, що тест змусить деяких з них двічі подумати, перш ніж кататися в нетверезому стані.
Це не анекдотична проблема. Дані відділу невідкладних випадків і невідкладної допомоги університетської лікарні Осло показують, що цього року половина постраждалих в аваріях на електросамокатах вживали алкоголь.

Самокеровані “зомбі” скутери
Якщо скутери стають дедалі розумнішими, наскільки ми близькі до безпілотних моделей? Може здатися тривожним уявити безпілотний скутер, який підкрадається до вас, але якби пристрої могли самостійно доїхати до зарядної станції або спеціального місця для паркування, це могло б запобігти захаращенню тротуарів.
Китайська Segway-Ninebot Group вперше представила безпілотний електросамокат у серпні 2019 року, тоді як у Сполучених Штатах Go X і Tortoise почали випробування електросамокатів з дистанційним керуванням у передмісті Атланти, штат Джорджія, минулого року.
Voi і Luna не розголошують, чи вони теж розглядають можливість випуску безпілотних моделей, але сказали, що технологія, швидше за все, розвиватиметься набагато швидше в електросамокатах, ніж в автомобілях.
“Якщо ви думаєте про це з людської точки зору, потенційно набагато приємніше мати автономний, легкий електричний скутер, ніж автономний півторатонний позашляховик, який їздить по місту”, — запевняють розробники.
0 комментар(і/ів):