Їде чверть – платять всі!

Поділитися:
ДослідженняДумкаІнноваціїІнструкціяСвіт

Кожного разу, коли ви бачите автомобіль на дорозі, знайте: ви оплачуєте цю поїздку реальними грошима, навіть якщо ви не маєте автомобілю (більше 70% киян не мають власного авто).

В економіці існує термін екстерналії – вплив на третіх осіб, не опосередкованих ринком. Іншими словами це позитивний або негативний вплив на суспільство в результаті виробництва або споживання товарів та послуг окремими сторонами.

Автомобільні поїздки спричиняють негативні екстерналії. Тобто автомобілісти завдають збитки усім, навіть не усвідомлюючи цього.

За дослідженнями Гарвардського та Делфтського університетів основні збитки суспільству наносяться в результаті заторів, аварій, обмеження ресурсів, забруднення повітря, шумового забруднення, кліматичних змін, спотворення ландшафтів, забруднення води та ґрунтів, енергетичної залежності.

Чому це відбувається?

Автовласник ви чи ні, ваші податки ідуть на будівництво та ремонт розв’язок, розширення та ремонт надлишкової ширини доріг. Ці кошти могли б бути спрямовані на розвиток громадського транспорту, яким ви користуєтеся, розвиток ефективної логістики, благоустрій у вашому сквері, тротуари, поліклініку, дитскадок чи школу, де навчається ваша дитина, бібліотеку, тощо.

Іноді складно усвідомити такі абстрактні речі. Зрозуміліше, якщо навести щось вимірюване. Припустимо, що в середньому Кияни живуть на 10 років менше через автомобілізацію. Автомобільні поїздки вкорочують життя завдаючи шкоду здоров’ю. Час, який жителі міст проводять в заторах протягом життя набігає в місяці і роки. Хоч довести цю цифру важко, не треба бути вченим, щоб побачити зв’язок між тривалістю життя, забрудненням навколишнього середовища та ефективністю роботи екстреної допомоги.

Коли ви чи ваші близькі хворіють, ймовірно ви платите за поїздки інших людей реальними гривнями, що витрачаєте на лікування. Також ніхто не компенсує вам втрату близьких, які можуть загинути через те, що швидка чи пожежна потрапила в затор.

Чи компенсують автомобілісти ці збитки? – Ні, бо паливні податки спрямовуються в дорожній фонд, тобто на подальшу автомобілізацію та посилення замкненого кола автомобілізму.

Так працює пастка: Деградація громадського транспорту –> більше автомобілів –> більше заторів –> витрати на автомобільну інфраструктуру –> більше автомобілів –> більше заторів –> більше аварій та забруднення –> менше простору –> більше збитків –> гірша якість життя.

Щодо позитивного ефекту від автомобільних поїздок, вчені не можуть дійти до спільного знаменника. Для задоволення потреб в переміщенні існують менш шкідливі і більш ефективні транспортні системи та індустрії, які також створюють робочі місця, сприяють економічній активності і генерують податки. Але домінуючою індустрією в сфері мобільності залишається автомобільна, тому що все суспільство оплачує її процвітання.

Автомобілізм домінує лише тому що за це платять всі громадяни.

Джерела: https://en.wikipedia.org/wiki/Externalities_of_automobiles; https://en.wikipedia.org/wiki/Automobile_dependency

Сartoon by Richard Hedman, 1970

Денис Моляка

Сподобалось?

Підтримати
Опубліковано: 28.02.2020
автомобілізмекстерналіїстала мобільність

1 комментар(і/ів):

  • «Їде чверть – платять усі»: транспортники пояснили, як всі містяни оплачують автомобілі | Хмарочос

    03.03.2020 о 09:03

    […] оплачує грошима поїздки на авто 30% містян, йдеться у блозі команди А+С Україна «Про […]

    Відповіcти
Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Ми використовуємо файли cookie для аналітики та вдосконалення нашого сайту. Ви погоджуєтеся на використання наших файлів cookie, закриваючи це вікно повідомлення або продовжуючи використовувати наш сайт. Щоб дізнатися більше, перегляньте нашу оновлену Політику конфіденційності.

Прийняти