
Автовиробники рекламують передові системи допомоги водієві, такі як адаптивний круїз-контроль та екстрене гальмування, як вирішення проблеми смертельних випадків на дорогах. Але чи насправді це так, а не просто зручні функції, розбираємо у нашому блозі.
Автомобільні компанії розповідають, як їхні зусилля над дослідженнями та винаходами приведуть нас до “світу з відсутністю дорожньо-транспортних пригод” та рекламують свої зусилля з розробки “технологій наступного покоління, щоб зробити дороги безпечнішими як для водіїв, так і для пішоходів”.
Компанії мають на увазі технології, зазвичай відомі як передові системи допомоги водієві (ADAS), які можуть керувати автомобілем та втручатися, якщо водій робить помилку. До таких функцій належать автоматичне екстрене гальмування, допомога в утриманні смуги руху, адаптивний круїз-контроль та виявлення пішоходів.
Але при аналізі цих нових функцій навряд чи можна сказати, що це є найефективнішим вирішенням проблеми. Деякі елементи, представлені як покращення безпеки (наприклад, допомога в утриманні смуги руху), більше схоже, як комфорт для водія. А технології, які могли б врятувати найбільше життів (наприклад, виявлення пішоходів), досі залишаються ненадійними. І навіть якщо ADAS у кінцевому результаті працює бездоганно, це, швидше за все, матиме лише незначний вплив на показник річної смертності на дорогах.
Дослідження 2020 року показало, що середня система вимикається кожні вісім хвилин, відзначаючи “випадки проблем із системами, що утримують транспортні засоби на своїй смузі і під’їжджаючи занадто близько до інших транспортних засобів або перешкоди”. В окремому дослідженні виявлення пішоходів з’ясувалося, що ця функція є “абсолютно марною” в темну пору доби.
З огляду на все це, продуктивність ADAS, ймовірно, покращиться завдяки інвестиціям автовиробників у його розвиток, але навіть якщо технологія в кінцевому підсумку буде функціонувати за призначенням, вона може мати лише незначний вплив на кількість загиблих на дорогах.
Також потрібно враховувати необхідність того, щоб людина завжди залишалася готовою і здатною тримати під контролем транспортний засіб. Навіть якщо системи моніторингу водіїв заважають водієві відволікатися, що станеться, якщо дорожні навички атрофуються від відсутності використання? Це більше, ніж теоретичне питання Дослідження водіїв вантажівок показує, що технологія автоматизованого водіння призвела до уповільнення часу реакції, а звіт генерального інспектора Міністерства транспорту США викликав побоювання, що автоматизація може погіршити навички комерційних водіїв.
Сьогодні “ефект Пельцмана” пояснює, чому технології безпеки в таких сферах, як охорона здоров’я та спорт, змушують людей приймати більш ризиковану поведінку. Що стосується ADAS, “ефект Пельцмана” передбачає, що водії стануть менш обережними, довіряючи технології транспортного засобу для їх захисту. Але ADAS не є безвідмовним. Фізика обмежує його здатність різко зупинити транспортний засіб. Наприклад, Mercedes стверджує, що його система може запобігти зіткненням пішоходів зі швидкістю до 30 миль на годину та пом’якшити тяжкість дорожньо-транспортних пригод зі швидкістю до 45 миль на годину, але компанія не дає жодних обіцянок вище цих порогів. Недавнє дослідження AAA показало, що автоматичні системи екстреного гальмування автовиробників запобігали 85% тестових аварій зі швидкістю 30 миль на годину, але лише 30% зі швидкістю 40 миль на годину.
Вже зараз дослідження IIHS показало, що використання адаптивного круїз-контролю збільшило частку водіїв, які порушили обмеження швидкості, на 18 відсотків, і дослідники штату Сан-Хосе прийшли до висновку, що автомобілі, обладнані ADAS, частіше врізаються в пішоходів або велосипедистів. Ці висновки узгоджуються з прогнозованим переходом “ефекту Пельцмана” в бік небезпечного водіння, при цьому ті, хто знаходиться за межами транспортного засобу, несуть непропорційний ризик.
Є ще одна причина, чому ці нововведення можуть спричинити більше смертей на дорогах, що є фундаментальним і легко не помічається. Щоб зрозуміти це, зверніть увагу, що Hyundai визнає на своєму веб-сайті, що «”ADAS – це не тільки про безпеку; йдеться і про забезпечення зручності”. Дійсно, такі функції, як адаптивний круїз-контроль та допомога у зміні смуги руху, значною мірою призначені для того, щоб зробити водіння приємнішим, а не мінімізувати аварії.
Подібно до того, як такі зручності, як кондиціонери та сенсорні екрани, спонукали власників автомобілів їздити більше, комфорт водіння з програмним забезпеченням змусить їх здійснювати додаткові поїздки. Дослідження вже показало, що власники Tesla, які використовують Autopilot, проїжджали приблизно на 5,000 миль більше на рік, ніж ті, хто без нього. За інших рівних умов додаткові пройдені милі приносять додаткові шанси на аварію.
Загальний вплив ADAS на смертність на дорогах стає незначним, коли ці компенсаційні сили розглядаються поряд з його технологічним потенціалом. Системи можуть запобігти певним зіткненням, які б могли привести до фатальних результатів, разом з тим створюючи умови для погіршення навичок водія, більш ризикованої поведінки за кермом та збільшення загальної кількості пройдених миль.
Хороша новина полягає в тому, що деякі державні чиновники відповідально ставляться до зменшення смертності на дорогах. Існує безліч переконливих підходів, які не мають нічого спільного з технологіями, наприклад, проєктування вулиць для зниження швидкості, будівництво виділених велосипедних доріжок і тротуарів, а також покращення транзитного обслуговування, щоб спонукати людей переходити від автомобілів.
Михайло
0 комментар(і/ів):