
Громадський транспорт завжди був найпоширенішим засобом пересування, але багато людей не могли встояти перед перевагами мати власний автомобіль. В епоху цифровізації з’явилися нові послуги мобільності. Серед них — спільне володіння автомобілем та їзда з попутниками, або райдшерінг, який створює альтернативу традиційному громадському транспорту, таксі та автомобілям.
Міжнародне маркетингове агентство Ipsos провело велике дослідження ринку шерингових сервісів. Ми пропонуємо ознайомитися з його найважливішими тезами.
Скільки простоює приватний автомобіль
Використання спільної мобільності незабаром може стати таким же простим і поширеним, як потокова передача музики. Дослідження показує — щоденне використання звичайного автомобіля займає всього 63 хвилини в день. Крім того, 67 днів на рік (більше двох місяців), коли автомобіль взагалі не використовується. Тобто 96% часу машина просто простоює.
В основі всіх пропозицій спільного володіння автомобілем лежить заперечення економічної ефективності володіння автомобілем. Більше 50% нинішніх автовласників прогнозують, що замість того, щоб мати автомобіль, люди в майбутньому будуть користуватися послугами спільної мобільності, оскільки це буде дешевший варіант.

Яка ситуація з каршерингом
Початок сталого розвитку каршерингу сягає 1990-х років. На базовому рівні каршеринг — це форма оренди автомобілів з двома основними відмінностями:
по-перше, більшість постачальників каршерингу сьогодні не вимагають повернення автомобіля на пункт прокату — автомобілі можна повернути, просто припаркувавши на вулиці
по-друге, послуги каршерингу оплачуються за хвилину використання. Споживач, наприклад, може використовувати каршерингові транспортні засоби для 10-хвилинної поїздки від станції метро додому.
Будучи близьким до прокату автомобілів, каршеринг задовольняє різні потреби. Користувачі кажуть, що користуються цією послугою в тих випадках, коли раніше їздили на особистому автомобілі (50%), потім йдуть громадський транспорт (38%) і таксі (27%). Послуга прокату автомобілів – лише четвертий вид транспорту, який замінив каршеринг (22%).
Останніми роками все більше виробників автомобілів інвестують у каршеринг, вважаючи цю послугу одним із стратегічних стовпів свого майбутнього бізнесу. Таким чином, такі провідні каршерингові компанії, як Car2Go, DriveNow/ReachNow, Maven повністю належать виробникам автомобілів. Це змінило традиційні бізнес-моделі, коли виробники автомобілів заробляли гроші лише на продажі й технічному обслуговуванні автомобілів – надаючи послуги каршерингу, вони також заробляють на експлуатації самого автомобіля.
Така трансформація призводить до того, що багато виробників авто більше не позиціонують себе як постачальників транспортних засобів, а скоріше як постачальників мобільності. Однак нинішнє використання каршерингу не таке інтенсивне, як прогнози на майбутнє. Лише 2% власників автомобілів і 4% невласників коли-небудь користувалися каршерингом.
Використання сервісу залежить від країни — від 10% у Франції та Іспанії до 36% в Японії та 39% в Італії. Головними перешкодами для використання каршерингу споживачі вважають обмежені знання про послуги каршерингу (40%) та низьку доступність автомобілів для спільного використання (36%).
Очевидно, що з подальшим розвитком каршерингових сервісів ці два чинники закономірно покращаться, відкриваючи двері для інтенсивного використання каршерингу. Цьому сприятиме економічна ефективність та зручність користування сервісом. Оскільки при використанні каршерингу відсутні витрати на володіння автомобілем (57%); немає витрат на покупку автомобіля (48%); не потрібно доглядати за транспортним засобом (43%). Це три головні переваги використання каршерингу.

А як щодо спільних поїздок?
Ride-sharing/ride-hailing — це служба на основі додатків, яка з’єднує водіїв і подорожуючих. Вона надає послугу, схожу на таксі. Користувачі райдшерингу – це пасажири, що не їздять самостійно і шукають водіїв для поїздки. При цьому водії в багатьох випадках користуються своїм особистим автомобілів, тому постачальникам послуг із розподілу поїздок не потрібно володіти величезними автостоянками, вони радше виступають як постачальники платформ.
Однією з найбільш «інтернаціоналізованих» компаній з обміну поїздками і, по суті, лідером сучасної форми обміну поїздками є Uber. Uber також добре визнаний споживачами – про нього знають 63% (від 13% в Японії до 93% у США). Але глобальна присутність постачальника послуг із розподілу поїздок, такого як Uber, є досить винятковою. Більшість сервісів працює в одному конкретному регіоні, країні чи навіть місті. Didi, наприклад, дуже популярна в Китаї (91% поінформованості), Lyft в США (78% поінформованості) і BlaBlaCar в Європі (46%).
Загалом у всьому світі працює кілька сотень провайдерів поїздок. Послуги спільного користування є більш поширеними, ніж каршеринг. Кожен четвертий (24%) споживач користувався райдшерингом. Крім того, 51% з них є частими користувачами, вони користуються послугами обміну поїздками кілька разів на місяць або частіше.
Дешево (49%), просто (48%) і швидко (41%) – це три головні визнані переваги спільного використання поїздок. Цікаво, що це корелює з тим, що називають найбільшими недоліками традиційних таксі – несправедливою ціною (45%), важкою відміткою (38%) і відсутністю контролю часу очікування (35%).
Райдшеринг-компаніям успішно вдалося подолати болючі точки служб таксі. Говорячи про перешкоди, пов’язані з використанням райдшерингу, як три основні бар’єри споживачі відзначають невизначеність щодо кінцевої ставки (36%), безпеку (36%) та обмежені знання про послуги спільного користування (35%).

Три основні стовпи мобільності майбутнього – безпілотні та підключені автомобілі, електрифікація та спільна мобільність – взаємопов’язані. Нинішнє дослідження також підкреслює це: 28% споживачів вважають за краще подорожувати на електромобілі, використовуючи послуги спільного користування. Це значно вища частка в порівнянні з тими, хто має намір придбати електромобіль у приватну власність (7%).
Хто надаватиме послуги з мобільності в майбутньому
Споживачі вважають, що першими двома майбутніми лідерами мобільних послуг будуть Apple і Google (Waymo). Це призведе до того, що зміниться спосіб того, як ми подорожуємо. Лише на 10-й позиції майбутніх лідерів із спільних послуг ми бачимо Uber, як компанію з обміну поїздками, а потім її партнера та конкурента Didi.

Альтернативні види транспорту
Автомобілі й надалі залишатимуться провідним видом транспорту, який використовується для коротких/середніх відстаней. У той же час ми все частіше чуємо про те, що в майбутньому можуть з’явитися абсолютно нові транспортні засоби, як-от самолітаючі безпілотні таксі або модульні капсули, які можна використовувати як автомобілі на дорогах і перейти на гелікоптери або залізничні шатли. Навіть зараз 15-40% споживачів кажуть, що хоч трохи знають про такі транспортні засоби майбутнього. 40-55% готові скористатися такими послугами, коли вони будуть доступні.
Висновок
Результати дослідження показують, що споживачі готові прийняти революційні ідеї у сфері мобільності. Такі настрої сприятимуть розвитку спільної мобільності в майбутньому. Але на великий вплив на темпи і напрямок розвитку спільної мобільності має міська влада. Загалом інтереси бізнесу (постачальників мобільних послуг) та міської влади збігаються.
Обидві сторони мають на меті зменшити кількість автомобілів на дорогах. Безкоштовна стоянка для автомобілів, що працюють у сервісах каршерингу, податкові пільги для електромобілів, смуги з великою завантаженістю транспортних засобів, дозвіл на користування смугами громадського транспорту для електромобілів — це лише кілька прикладів, як місто може підтримати розвиток райдшерингових сервісів.
0 комментар(і/ів):