Піші прогулянки допомагають знизити інтенсивність руху транспорту в міських районах – за умови наявності належних умов та інфраструктури. Сприяння руху пішоходів вимагає від проектувальників створення сприятливого для пішоходів середовища. Що ж робить місто привабливим для пішохідного руху?
Ходьба надає багато переваг: сприяє покращенню здоров’я, екологічно чиста, безкоштовна, принаймні, в теорії. Але на практиці у пішоходів іноді складається враження, що у них немає тих прав, що є у інших учасників дорожнього руху. Автомобілі паркуються на тротуарах, короткі зелені фази на світлофорах та пішохідних переходах часто здаються швидше декоративним елементом дорожньої інфраструктури. Але, можливо, класична форма мобільності незабаром переживе ренесанс.
Раніше ходьба мала велике значення. Наприклад, Peripatos (περίπατος), назва філософської школи Арістотеля, означає “променад”, що відображає місце навчання. Завдяки таким письменникам, як По, Бодлер, Аполлінер, Гессель і багатьом іншим, пішохід знайшов свій шлях у літературу: як перехожий, який спостерігає і розмірковує про життя у великому місті. Тротуари і – навіть більш зручні – пасажі і проходи забезпечують безпеку і захист від коней і колісниць. Але з тріумфальним прогресом автомобілів, інтереси і безпека пішоходів перейшли в їх підпорядкування.
Пішоходам не позаздриш
“Тротуари – це також найбільш занедбані та зневажені транспортними маршрутами”. Іноді їх навіть не існує. І в більшості випадків вони є не більш ніж вузенькими смужками – простором, який залишається після того, як були задоволені потреби всіх інших учасників руху. Їх первісну ширину часто обмежують стоянки і велосипедні доріжки, стовпи освітлення і телекомунікаційні скриньки, столики пабів і рекламні таблички, автобусні зупинки та сміттєві баки. Більш того, ними користуються велосипедисти, та водії автомобілів, які паркують свої авто на тротуарі; і це останнє, що стоїть на порядку денному відділів громадських робіт і служб прибирання снігу”. Так Fuss e.V. – німецьке професійне об’єднання з питань пішохідного руху – описує недоліки десятирічного планування руху з орієнтацією на автомобілі та проблеми, з якими стикаються пішоходи. Разом з багатьма іншими національними організаціями Fuss e.V. є частиною Міжнародної федерації пішоходів (IFP). Ця мережа некомерційних асоціацій і приватних осіб з усього світу була заснована в 1963 році і з тих пір займається просуванням прав пішоходів. Бачення IFP полягає в тому, щоб створити “світ, який запрошує всіх до безпечної та комфортної ходьби”, як вони заявляють на своєму веб-сайті. Для цього потрібні концепцій, сприятливі до пішоходів – зрештою, на початку або наприкінці поїздки, ми завжди йдемо пішки.
Безумовно, зростає усвідомлення важливості цих питань для нашого повсякденного життя. Тим більше, що ходьба є однією з найбільш поширених форм мобільності.
Багато пішохідних прогулянок в Європі
Хто більше всіх ходить в Європі? Згідно “Living. Moving. Breathing“. [Santhosh Kodukula et al., Wuppertal Institute 2018] Парижани здійснюють 41% піших прогулянок, за ними йдуть Амстердам і Берлін – кожен з часткою 31%. Потім Мадрид (30%), Осло (28%), Цюріх і Відень (кожен по 27%), Брюссель (25%), Лондон (24%). Найменша частка піших пересувань припадає на Рим (6%) і Москву (3%).
Примітка. За даними опитування мобільності 2017, в Києві частка пішохідних кореспонденцій складає 25%.
Результати дослідження “Мобільність в Німеччині (MiD) 2017“, опубліковані Федеральним міністерством транспорту і цифрової інфраструктури (BMVI) наприкінці 2018 року, показують, що німці проїжджають близько 3,2 мільярдів кілометрів на день, тобто 39 кілометрів на особу в день. Велика частина з них припадає на поїздки автомобілями, що покриває три чверті пасажиро-кілометрів і 57% усіх поїздок. З часткою в 22%, пішохідні пересування в два рази перевищують велосипедні (11%). Громадський транспорт (10%) ще нижче. Це робить пішохідний рух другим за популярністю видом мобільності.
Але є ще дещо: майже половина автомобільних поїздок коротша п’яти кілометрів, кожна четверта – коротше двох кілометрів, а кожна десята є ще коротшою. Якщо припустити, що один кілометр займає 15 хвилин пішки, то при здоланні цієї відстані на автомобілі через міські пробки, в тому числі з пошуком парковки, швидкість не буде вищою. Альтернативні форми мобільності, такі як піші прогулянки, особливо корисні й ефективні в містах, яким доводиться справлятися з високою інтенсивністю руху і її наслідками (викиди шкідливих речовин, шум, затори, відсутність місць для паркування). Тому сучасні концепції мобільності намагаються зробити різні види транспорту більш рівноправними з точки зору планування.
Зручність для пішоходів, а не орієнтування на автомобілі
“Вже кілька років концепції мобільності для малих і середніх міст відображають зростаючу тенденцію до інтеграції пішохідного руху”, – говорить Крістоф Шульце, начальник відділу транспортного планування та технологій PTV Transport Consult. Він працює над двома концепціями мобільності, які були представлені відповідним муніципалітетам в квітні 2019 року: Ландау і Бад Дюркхайм, Німеччина. Що стосується пішохідного руху, то важливо розглянути такі теми, як безпека і доступність, з одного боку, і привабливі сполучення для пішоходів по всьому місту – з іншого. “Ніхто не хоче обходити”, – пояснює Шульце. Поліпшення умов для пішохідного руху може бути проблематичним в містах з історичними вулицями, таких як Бад Дюркхайм. “Через вузькі вулички міста, які були спроектовані для ефективного управління автомобільним рухом, необхідно йти на компроміси”. Наприклад, не можуть бути виконані мінімальні вимоги щодо ширини для руху пішоходів, велосипедистів та автомобілів. Тому вулиці з одностороннім рухом могли б стати способом створення простору для всіх учасників дорожнього руху “, – говорить Шульце.
В обох концепціях мобільності, пішохідний рух враховувався як повноцінна складова поведінки мобільності. Однак, за словами Шульца, містам необхідно наздогнати багато втраченого. “Перехід від автомобільного до пішохідного руху, безумовно, є ефективним внеском в захист навколишнього середовища та клімату”.
Дослідження пішохідного руху в Європі
Дослідники, які беруть участь в проекті ЄС FLOW (Сприяння зменшенню заторів шляхом створення можливостей для більш активного пересування пішки та на велосипеді), також знають про цей факт. Мета проекту полягала в тому, щоб зменшити корки в містах і зробити громадський транспорт більш сталим як з фінансової, так і з екологічної точки зору. Важливі заходи включали: піші та велосипедні прогулянки або поліпшення умов для цих видів транспорту.
Нора Сабо, яка керувала проектом з боку PTV, каже: “Ми використовували спеціальні програмні інструменти для вивчення впливу заходів щодо зниження заторів в шести містах, що беруть участь в проекті: Будапешт, Дублін, Гдиня, Лісабон, Мюнхен і Софія. У число цих інструментів входили PTV Vissim для симуляції руху, PTV Viswalk для симуляції руху пішоходів і PTV Visum для транспортного планування. Сценарії вимагали подальшої розробки програмного забезпечення для більш точного відображення концепції загального простору в PTV Vissim і PTV Viswalk. PTV Visum був також доопрацьований, щоб реалістично відображати рух велосипедів і включити системи прокату. Ще одним важливим завданням для нас була розробка процедури оцінки макроекономічного впливу заходів пішохідного руху та їзди на велосипеді. Враховувалися також мультимодальні аспекти. Ми адаптували цю процедуру до потреб міст-партнерів “.
Місто-побратим Лісабон є прекрасним прикладом позитивного ефекту інтелектуальних транспортних рішень. Столиця Португалії з її вузькими історичними вуличками пропонує мало місця для пішохідного руху. Тут також важлива роль присвячена руху автомобілів і паркуванню Вузькі тротуари проблематичні, особливо для людей з сумками, дитячими колясками або пристосуваннями для ходьби.
В рамках проекту FLOW в Лісабоні було змодельовано і проаналізовано кілька заходів та їх вплив: більш довгі зелені фази для пішоходів, підземні переходи і віадуки замінені наземними переходами, і збільшенням місця для пішоходів за рахунок розширення тротуарів або вулиць, призначених тільки для пішоходів і велосипедистів. Бачення більш дружнього до пішоходів міста – це, звичайно, “робота в процесі”, але, грунтуючись на результатах 3D-анімації в PTV Vissim, вже було прийнято 30 різних заходів щодо поліпшення пішохідного руху. Загальна пішохідна мережа була значно покращена з точки зору безпеки, доступності, зручності та привабливості маршрутів. Це важливі передумови для того, щоб переконати ще більше людей ходити пішки. З детальним звітом проекту, можна ознайомитись за посиланням.
У 2011 році в Болівії був запроваджений Національний день пішоходів і велосипедистів на захист Матері-Землі (Día nacional del peatón y del ciclista en defensa de la Madre Tierra), який відзначається в першу неділю вересня. За деякими винятками, на дорогах протягом декількох годин немає жодних моторизованих транспортних засобів у цей день. Національний день пішоходів відзначається в Індонезії щорічно 22 січня. Інтенсивне з точки зору витрат поліпшення інфраструктури для пішоходів направлено на те, щоб спонукати людей користуватися тротуаром. У 2019 Каліфорнія оголосила вересень офіційним місяцем безпеки пішоходів (Pedestrian Safety Month). Можливо, незабаром настане міжнародний день пішоходів, перетворивши вулиці в місця для ігор і прогулянок.
Міста повинні пропонувати привабливі і безпечні маршрути для пішоходів. І містам потрібно набагато більше пішоходів, щоб мати можливість стримувати свої екологічні проблеми. Це безпрограшна ситуація для всіх учасників дорожнього руху.
Джерело https://blog.ptvgroup.com/en/city-and-mobility/planning-walkability-pedestrian-simulation/
0 комментар(і/ів):