Під час війни у велосипеда виявилася низка переваг, що відрізняє його від інших видів транспорту. Про них ми поговоримо у цій статті.

Серед технічних переваг велосипеда над приватними автомобілями та іншим електротранспортом є:
- Для легкового авто необхідно ~2,2м ширини проїзду між перешкод, у одноколійного транспорту колія проїзду сягає 10см.
- У тих, хто не знайомі з велосипедом – певно, інколи виникає думка про болючість їзди по дорозі з вибоїнами. Насправді велосипед здатен значно краще, ніж авто чи мотоцикл, об’їжджати вибоїни. Тобто, велосипед здатен “виціджувати” залишки рівного дорожнього полотна.
- У випадку ж значного руйнування шляхопроводів велосипед можна просто перенести в руках. Наприклад, під час евакуації Ірпеня люди переносили велосипеди в руках через напівзруйнований міст.
- Велосипед добре показав себе під час перевезення багажу, оскільки під час їзди на велосипеді ми сидимо в сідлі з навішеною сумкою, спираючись руками в кермо. Ноги зайняті не утриманням спорядженої маси, а безпосереднім штовханням “каравану” вперед. Тобто, навіть з велосипедом без багажника посадка на велосипеді така, що дозволяє велосипедисту взяти з собою багато багажу
- Завдяки своїй компактності, велосипед можна паркувати в приміщеннях, захищаючи цим даний транспортний засіб не лише від крадіжок, а й від ризику пошкодження у разі обстрілу.
- Завдяки малим габаритам і виключній маневреності – можливо просочуватись не тільки через проїзди – а й через піші проходи.
- Велосипед підтримує здоров’я цивільних в умовах малорухливості під час регулярних тривалих переховувань в бомбосховищах.
Однак велосипед як вид транспортного засобу є найуразливішою формою транспорту: захищеність не ліпша за піше пересування, на додачу ще висока травматичність при ДТП.
Тим не менш, війна позбавляє вибору, а тому люди докладають максимальних зусиль, аби їхній особистий інструмент порятунку зміг вирвати їх з пекла. Характерні риси подібних велосипедів біженців цієї війни – це поспіхом куди заманеться навішені сумки та причеплені бутафорні крила/бризковики.

Послуги для велосипедистів в Києві
Варто віддати належне владі за те, що на онлайн-мапі доступних закладів передбачений шар локацій діючих велосервісів. Уроки ковідних локдаунів проявили важливість функціонування велосервісів як складової сталої мобільності, особливо в такі складні часи.
Війна вплинула на велосипедистів – більшість з них відмовилися від використання велосипеду для спорту чи для рекреації на користь далекобійного/утилітарного транспортного використання.
Легкість поступилась вантажопідйомності, швидкість поступилась витривалості, зовнішність поступилась практичності, просунутість поступилось ремонтопридатності, преміальність поступилась економічності.
За цими критеріями війна робить українських велосипедистів ближчими до нідерландських. Згідно зі спостереженнями при напівспорожнілих від авто вулицях – велосипедистів в Києві не поменшало! Звісно, варто враховувати початок так званого “теплого велосезону”.

Рекомендації велосипедисту в умовах воєнного стану
- при найменших сумнівах – збавляйте швидкість та з’їзджайте на пішохідку. Виділені смуги громадського транспорту – НЕ займати!
- сповільнюйтесь і зберігайте пильність, проїжджаючи повз поліцію/військових
- обирайте витривалішу техніку: найпроколостійкіші покришки (рекомендовано камерні системи завдяки кращій ремонтопридатності в польових умовах), найпростіша система приводу (одношвидкісні передачі найвитриваліші), втулки на пиловологозахищених картриджних підшипниках, мінімум пластикових деталей тощо.
- завчасно підтримуйте велосипед в справному стані (у разі необхідності термінової евакуації – часу для ремонту та підготовки велосипеда не буде)
- завчасно плануйте пакування багажу (речі, що частіше виймаються, мусять бути на поверхні)
- оптимально навантажуйтесь (не беріть більше, ніж важите ви самі і взагалом велосипед здатні витримувати)
- ОБОВ’ЯЗКОВО прихопіть ремонтний комплект для велосипеда (в дорозі з велосипедом може трапитись будь-що, приділяйте особливу увагу ризикам пробоїв та перегинів коліс, прихопіть запасні колодки), при дальніх поїздках – прихопіть аптечку для себе
- для новачків: подумайте над власним гардеробом: й просторий дихаючий одяг відповідно до сезону або попередньо підібраний спецодяг, щось водовідштовхуюче, змінна білизна (для дальніх пересувань), окуляри (з окулярами +60% комфортабельності і захисту від продування на будь-яку відстань)
- залишайте велосипед за можливості в приміщеннях. Це вбереже не лише від крадіжок, а й від можливих обстрілів
- не соромтесь за можливості поєднувати велосипед з громадським транспортом
- інформуйте близьких про своє місцезнаходження і наміри пересування.
Автор: Богдан Будлянцев
1 комментар(і/ів):
Ілля
Я не спортсмен, але при регулярній їзді на роботу в день 10 км, я можу без надзусиль проїхати за день 100км. Головне щоб велосипед був справний і з передачами