Що таке дорожня дієта і навіщо вона потрібна. Пояснюємо

Поділитися:
ДослідженняДумкаІнноваціїІнструкціяСвіт
 Перетворення існуючої чотирисмугової ділянки дороги на трисмугову.

Коли в організмі людини виникають або загострюються захворювання різних органів, деякі лікарі підбирають для пацієнта дієту. Вважається, що дієта сприяє уникненню переходу гострих захворювань у хронічну форму.

За аналогією, міські дороги є тими артеріями, які схильні до закупорювання від інтенсивного дорожнього руху, при цьому підвищується небезпека для всіх учасників руху. Частина з них приймають рішення пошуку нових шляхів сполучення, об’їзду ділянок із заторами, однак все одно це не приносить стійкого полегшення й організм транспортної системи у цілому стає слабшим. 

Традиційними ліками від транспортних планувальників виступають розширення проїзної частини доріг. Більше місця дає більше можливостей для користувачів транспортної мережі. Однак в умовах міста чи має це позитивний вплив на безпеку дорожнього руху?  

Безпека руху залежить не тільки від розмірів дороги та конфігурації перетинів, а й від швидкості руху. У транспортному плануванні доволі давньою контрмірою для профілактики травматизму на дорогах є ідея, що дороги потребують дієти, тобто реконструкції у вигляді звуження проїзної частини. Це змушуватиме водіїв зменшувати швидкість руху у міських умовах.

Класична дорожня дієта зазвичай передбачає перетворення існуючої чотирисмугової ділянки дороги на трисмугову. Вона складається з двох смуг протилежних напрямків і центральної двосторонньої смуги для повороту ліворуч.

У дослідженнях Федерального агентства автомобільних доріг (США) підтверджується зменшення загальної кількості аварій при використанні дорожньої дієти замість чотирисмугової дороги у діапазоні від 19 до 47%. Дорожня дієта набула популярності в 1990-х роках у США. Зокрема, у таких містах, як Чикаго, Нью-Йорк, Пало-Альто, Шарлотт, Сан-Франциско та Сієтл.

Дорожня дієта дозволяє розподіляти простір, що вивільняється, для інших цілей. Наприклад, для виділення смуг для автобусів, пішохідних острівців, велосипедних доріжок, тротуарів, автобусних зупинок, місць паркування чи озеленення території.

Чим більше міські громади хочуть бачити проєктні рішення, які спрямовані на створення більш придатних для життя просторів, тим більше вони звертаються до можливості кращої інтеграції пішохідних і велосипедних зон. Дана інтеграція реалізується із відносно низькою вартістю при використанні дорожньої дієти.

Хоча в цьому є й ложка дьогтю. Дорожня дієта, яка передбачає просте зменшення проїзної частини або розширення тротуару на в’їзді до перехрестя, має ряд обмежень. Уповільнюється не тільки індивідуальний транспорт, а транспортні засоби екстрених служб, поліції. Поведінка водіїв автомобілів на звуженнях дороги може негативно впливати на велосипедистів.

Володимир Сістук для “Про мобільність”

Сподобалось?

Підтримати
Опубліковано: 21.07.2022
дорогимобільністьСША

0 комментар(і/ів):

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Ми використовуємо файли cookie для аналітики та вдосконалення нашого сайту. Ви погоджуєтеся на використання наших файлів cookie, закриваючи це вікно повідомлення або продовжуючи використовувати наш сайт. Щоб дізнатися більше, перегляньте нашу оновлену Політику конфіденційності.

Прийняти