Місто для пішоходів та велосипедистів. Як організована мобільність у Лондоні

Поділитися:
Без категоріїДослідженняДумкаІнноваціїІнструкціяСвіт

Фото: Pixabay

Останніх 1,5 роки я прожила в Лондоні – навчаючись і працюючи. Це місто має  надзвичайно дружню до людей транспортну інфраструктуру. 

Транспортна стратегія Британії має багато цілей, а найбільших видимих особисто для мене було дві:

покращувати екологію, стимулюючи зменшувати викиди вуглецю

покращувати здоров’я людей. Для цього людей стимулюють вибирати здоровіші методи пересування, а також створюють необхідну інфраструктуру для сталих видів транспорту.


Що говориться у транспортній стратегії Британії

Викиди вуглецю від транспорту роблять суттєвий вклад в забруднення повітря. Королівський коледж фізиків підрахував, що загальна суспільна вартість смертей і проблем зі здоров’ям, спричинених забруднення повітря – 20 мільярдів фунтів на рік. Транспорт відповідальний за 27% парникових газів, як викидаються в повітря.

A picture containing text, electronics, compact disk

Description automatically generated Джерело: Future of Mobility: Urban Strategy. Moving Britain Ahead. Department for Transport. March 2019.

Тягар на економіку Британії, спричинений тим, що люди мало рухаються – 7,4 мільярдів фунтів на рік. 64% жителів Британії мають надмірну вагу. Малорухливий спосіб життя спричиняє хвороби серця.

Дуже високими є втрати від шумового забруднення – 7-10 мільярдів фунтів на рік. Сюди входять витрати від порушення сну, роздратування та наслідки серцевих нападів, інсультів та деменції.

Тому транспортна стратегія має робити посильні кроки, щоб зменшити шкоду екології та негативний вплив на здоров’я людей.

Як це працює

З того, що я бачила, це робиться за допомогою таких підходів:

– Зменшення кількості авто на дорогах
– Пересування пішки чи на велосипеді робиться вигіднішим за часом та коштами, ніж пересування на транспорті.

Кількість авто на дорогах зменшується шляхом:

– введення платної зони (частина центральної зони Лондона, розширюється щороку)
– введення низької максимальної швидкості руху в центральній зоні Лондона – 20 миль (32 км) в годину
– звуження й без того вузьких лондонських доріг – частина дорога виділяється під тротуар або під велосипедну дорогу. Під час пандемії багато тротуарів розширили за рахунок зменшення проїжджої частини для того, щоб люди на тротуарах мали можливість соціально дистанціюватися
– висока плата за паркування, наземних парковок я особисто не бачила
– велика кількість світлофорів, пішохідних переходів. Зелене світло для пішоходів триває довгий час.

Дуже цікава особливість – пішоходи можуть переходити дорогу не тільки на світлофорі на зелене світло, а в будь-якому місці незалежно від наявності світлофора, якщо вони упевняться, що це безпечно. 

Я неодноразово бачила, як поліцейські ходили на червоне світло. Автомобілі чекають, поки пішоходи перейдуть дорогу там, де їм захотілося.


Фото: ABS News

В результаті всього цього рухатися на автомобілі по місту (принаймні, по центру, який гігантський за розміром – 10 км у діаметрі), стає повільно, дуже дорого й некомфортно. Значно комфортніше на громадському транспорті.


Джерело: TransportXtra

Але й тут є особливості. Задля покращення здоров’я влада міста стимулює, щоб люди здійснювали короткі подорожі на велосипеді або пішки. Наведу приклад шляху в мій університет – він знаходився за 5 км від місця, де я жила. Цей шлях можна подолати пішки за годину з чимось (безкоштовно + користь для здоров’я), на автобусі – 50 хв (1,55 фунти), на метро – 25 хв (2,40 фунти, і на велосипеді – 23 хв (безкоштовно + користь для здоров’я). 

Розрахунок часу показує, що найвигідніше – метро чи велосипед. Але 4,80 фунти (близько 190 грн) в день – достатньо висока ціна. До того ж, в метро може бути страйк, воно може зламатися (це буває значно частіше, ніж в Києві), там душно, переходи довгі. Загалом – найкраще на велосипеді. Чому так довго їде автобус? Через причини, які я перерахувала вище плюс він зупиняється на кожній зупинці. Ось так транспортна система міста побудована, щоб стимулювати людей або їхати на велосипеді, або йти пішки. Велосипед можна взяти в оренду – 2 фунти за 30 хв. За цей час можна доїхати втричі далі, ніж за 30 хв на автобусі. На метро цей шлях може бути значно дорожчим – вартість проїзду залежить від дальності поїздки, і 2,40 фунти – це мінімум.

A group of people ride bikes down a street

Description automatically generated with low confidence

Фото: The Independent

Відчувши на собі, як працює транспортна стратегія Лондона і як рухається до виконання зазначених у ній цілей, можу зробити емоційний висновок – я захоплена тим, як це відбувається. Місто дійсно старається зменшити викиди та турбуватися за здоров’я мешканців.

Катерина Цибенко ексклюзивно для “Про мобільність”

Сподобалось?

Підтримати
Опубліковано: 08.02.2022
велосипедгромадський транспортЛондонстала мобільність

0 комментар(і/ів):

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Ми використовуємо файли cookie для аналітики та вдосконалення нашого сайту. Ви погоджуєтеся на використання наших файлів cookie, закриваючи це вікно повідомлення або продовжуючи використовувати наш сайт. Щоб дізнатися більше, перегляньте нашу оновлену Політику конфіденційності.

Прийняти