Київ третій у світовому рейтингу заторів. Як так сталося?

Поділитися:
ДослідженняДумкаІнноваціїІнструкціяСвіт
Трафік у Києві рекордного 8 лютого 2021 року.

Ніхто не любить витрачати час у заторах, та майже ніхто не рахував, скільки саме свого найціннішого ресурсу він згаяв протягом року. Знають це нідерландська аналітична компанія TomTom та її український дистриб’ютор — компанія “Про Мобільність”. 8 лютого TomTom опублікувала свіжий рейтинг заторів, який включає дані щодо рівня заторів у 2021 році у 404 містах 58 країн світу. Україна у цьому рейтингу вже третій рік представлена 4 найбільшими містами. Це Київ, Харків, Одеса та Дніпро.

Поки українські спортсмени виборюють нагороди на Олімпіаді, наші міста вже отримали місце на п’єдесталі пошани. Столиця України цьогоріч отримала світову бронзу з заторів, піднявшись з 7 місця у 2020 на 3 місце у 2021 та пропустивши вперед лише минулорічних конкурентів — Стамбул та Московську область. Київ впевнено випередив азійські та американські мегаполіси — Мумбаї, Бенгалуру, Нью-Делі, Токіо, Мехіко. Але навряд чи це досягнення потішить київських водіїв — середня річна затримка руху київськими вулицями склала 56%, збільшившись на 5 пунктів та перевищивши доковідний показник 2019 року — 53%.

Як розуміти ці відсотки? Як саме вимірює та порівнює затори TomTom? Це міжнародна компанія виробник навігаційного обладнання та програмного забезпечення. Вона отримує, обробляє та аналізує дані щодо швидкості, часу поїздки та затримок для сотень мільйонів пристроїв, встановлених у наших автівках. Фактичний час поїздки  TomTom порівнює з часом поїздки по вільних вулицях, наприклад, уночі. Різниця між ними у відсотках і є показник затримки для міста — на скільки більше часу ви витрачаєте через перевантажені вулиці. 

Якщо у вільному режимі ваша поїздка Києвом триває 30 хвилин, то у 2021 році вдень вам доводилося витрачати на таку саму поїздку 47 хвилин замість 45 у 2020. 2 хвилини це небагато? А якщо для кожної поїздки протягом року? 250 робочих днів на рік, 1 млн автомобілів щодня виїжджає на київські вулиці, кожен робить щонайменше 2 поїздки на день, кожен втрачає 2 хвилини на поїздку. Це 1 мільярд додатково втрачених хвилин у 2021 році порівняно з 2020.

Найважчими у 2021 були зимові місяці: лютий із середньою затримкою 71% та грудень — 72%. Найгіршим днем стало 8 лютого 2021 — рівно за рік до публікації індексу, світ має почуття гумору. Середня затримка у цей день дорівнювала 139% — 72 хвилини замість 30. А пікова затримка 8 лютого — 235% стала світовим рекордом по заторам 2021 року! Трохи видихнули київські водії лише у січні та липні завдяки святам та відпусткам. Лише в ці місяці середня затримка була нижчою за 50%.

,

В цілому ж протягом року вечірній пік у Києві був дещо важчим за ранковий — 104% проти 95%. Найменш сприятливим для поїздок на авто часом був вечір четверга з затримкою 110%. Втім вівторок та середа впевнено дихали четвергу у потилицю — 108%.

Але не Києвом єдиним, бо до рейтингу Tomtom входять також Харків, Одеса та Дніпро. Картина року у Харкові майже ідентична київській — важкі лютий та грудень, полегшення у січні та влітку. Середньорічний рівень затримки склав 46%, що більше на 3 пункти порівняно з 2020. Це дозволило Харкову зайняти 12 місце у світі (у 2020 — 11) та 8 у Європі.

Ще легше минулого року було водіям з Дніпра, хоча вони навряд чи з цим погодяться. Проте затримка у 40% (зростання на 2 пункти) та 25 місце у світі роблять Дніпро найкращим з українських 4 учасників рейтингу. Дніпро — єдине з наших міст, що навіть покращило свою позицію — у 2020 Дніпро був 22 у світі.

А ось Південна Пальміра стрімко увірвалася у топ рейтингу, посівши 6 місце вслід за 14-мільйонним Мумбаї (у 2020 Одеса була 11). З річним показником 51% (збільшення на цілих 7 пунктів — один з найгірших показників серед учасників рейтингу) Одеса увійшла до вісімки міст світу, де середня затримка за рік досягла 50%. Нижче цього рівня затримка в Одесі падала лише у січні, травні та жовтні. На відміну від Києва курортна Одеса не відпочиває від заторів улітку.

За даними рейтингу TomTom з 404 включених міст 283 (70%) показали зменшення заторів у порівнянні з “доковідним” 2019 роком. Міста та держави створювали привабливі умови для користування громадським транспортом, формували безпечну мережу доріжок для легкого персонального транспорту — велосипедів або самокатів, обмежували швидкість руху автомобілів до 30 км/год. І це спрацювало. На жаль, поки не для нас.

“В компанії TomTom ми віримо, що оптимізація трафіку та краще управління рухом можуть забезпечити зростання потоку лише на 10%. Проте щоб досягти фундаментального покращення, треба змінювати розподіл поїздок за видами транспорту громадський транспорт, велосипед, інші види транспорту мають отримати більшу долю міських переміщень. Такий перерозподіл є політичною задачею, що потребує як інвестицій, так і сміливих політичних рішень. І це потребуватиме часу”, — каже віце-президент TomTom Ральф Петер Шефер,

Дані щодо трафіку від компанії TomTom узагальнені з 600 млн підключених до мережі Інтернет  пристроїв у десятках країн світу. Ця інформація є авторитетним джерелом знань щодо переміщень людей і автомобілів вулицями наших міст та рівня економічної активності в них.  Озброївшись даними TomTom муніципалітети планують майбутнє транспортних систем міст, шукають “вузькі” місця вуличної мережі, визначають пріоритетні напрямки інвестицій, перевіряють ефективність власних рішень. Бізнес використовує TomTom для пошуку найбільш інвестиційно привабливих локацій, оцінки ефективності рекламних кампаній.

З минулого року доступ до даних TomTom доступний і в Україні. Компанія “Про Мобільність”, відома своїми проектами у сфері транспортного моделювання та аналізу, отримала статус дистриб’ютора TomTom.

Містам і бізнесу варто приймати довгострокові та важливі рішення, спираючись на дані, розрахунки та моделювання. Це економить час та гроші, і саме це робить міста та бізнеси “розумними”. In data we trust!

Сподобалось?

Підтримати
Опубліковано: 10.02.2022
TomTomгромадський транспортзаториКиївмобільність

1 комментар(і/ів):

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Ми використовуємо файли cookie для аналітики та вдосконалення нашого сайту. Ви погоджуєтеся на використання наших файлів cookie, закриваючи це вікно повідомлення або продовжуючи використовувати наш сайт. Щоб дізнатися більше, перегляньте нашу оновлену Політику конфіденційності.

Прийняти