70% всєї нафти використовує транспорт. Як уряди можуть на це вплинути?

Поділитися:
ДослідженняДумкаІнноваціїІнструкціяСвіт


Дорожній затор у Відні, Австрія. Фото: Мітя Кобаль/Greenpeace

Цього року європейські уряди намагаються вирішити проблему спіралеподібного зростання цін на енергоносії. Імпорт викопного газу, його зберігання, обмеження цін і скорочення попиту на електроенергію всі ці питання активно обговорюють європейські уряди. Однак мало згадують про транспортний сектор, який є великим споживачем нафти.

Ембарго ЄС на російську нафту, запроваджене 5 грудня 2022 року, має змусити міністрів транспорту переосмислити запізнілі рішення.

Транспортна нафтова залежність

Близько 70% усієї нафти, що використовується в ЄС, використовує транспорт в основному автомобілі, вантажівки та літаки, а решта майже повністю йде на опалення.

Транспорт є другою за величиною статтею витрат європейських домогосподарств після житла і є величезним чинником кліматичної кризи, оскільки на нього припадає близько 30% викидів парникових газів в ЄС.

До вторгнення Росії в Україну ЄС імпортував понад чверть своєї нафти з Росії.

5 грудня набуло чинності ембарго ЄС на постачання російської сирої нафти морським шляхом, хоча імпорт трубопроводами продовжиться, щоб підтримати в робочому стані нафтопроводу “Дружба”. Він є основним джерелом постачання для Угорщини, Словаччини, Чехії, Польщі та Німеччини.

Активісти Greenpeace протистоять вантажу російської нафти в Данії. Фото: Крістіан Буус/Greenpeace

А з 5 лютого ЄС запровадив ембарго на постачання рафінованого бензину та дизельного палива з росії. Обмеження ціни на російську нафту, узгоджене країнами “Великої сімки”, все ще обговорюється з ЄС.

Як російське нафтове ембарго вплине на постачання до Європи?

Очікується, що після набуття чинності цими обмеженнями відбудеться значне скорочення поставок нафти до Європи. Якщо уряди не вживатимуть термінових заходів зі скорочення попиту, ціни на нафту лише зростатимуть, тоді як мільйони людей вже зараз борються за прожитковий мінімум.

Транспортна система Європи надзвичайно залежна від нафти, і, на жаль, знадобляться роки, щоб повністю відв’язати її від викопного палива. Однак і з цієї ситуації є вихід. Наприклад, варто планувати поступову відмову від бензинових і дизельних автомобілів раніше до 2035 року. Також важливо покращувати громадський транспорт. За оцінками Greenpeace, ці заходи можуть скоротити загальне використання нафти в ЄС майже на 10% протягом декількох місяців.

Це також має очевидні кліматичні переваги, оскільки призведе до скорочення викидів парникових газів в ЄС на 180 мільйонів тонн щорічно. Це еквівалентно викидам 120 мільйонів середньостатистичних автомобілів.

Що можна зробити для покращення ситуації з нафтою

Активісти Грінпіс Німеччини закликають продовжити дію проїзних квитків на залізницю вартістю 9 євро.Бенте Стаховське/Грінпіс

Під час нафтових криз 1970-х років багато країн запроваджували дні без автомобілів, щоб скоротити використання палива. У Данії, Нідерландах та Швейцарії щотижня в найгірші місяці дефіциту пального були неділі, вільні від автомобілів. У Новій Зеландії водії обирали один день на тиждень, коли вони залишали автомобіль вдома.

Дні без автомобілів

Сьогодні деякі міста проводять неділю без автомобілів лише раз на рік, і, як правило, спостерігається помітне покращення якості повітря. Запровадження загальнонаціональних днів без автомобілів щомісяця або щотижня призвело б до значного скорочення використання нафти і могло б стати популярним.

Нещодавнє опитування мешканців Брюсселя, наприклад, показало, що 58% з них виступають за проведення такого дня щотижня.

Скорочення поїздок на роботу

У 1970-х роках робота з дому не була настільки можливою, але пандемія показала, що багато робочих місць зараз насправді не вимагають постійної фізичної присутності на робочому місці. Відеоконференції та інші технології віддаленої роботи швидко зросли в якості та прийнятності, що робить роботу з дому ще простішою, ніж три роки тому.

Більше днів роботи з дому означає менше поїздок на роботу і менше спалювання нафти, тому уряди повинні розглядати це як надзвичайний захід.

Запровадження швидкісних обмежень

Деякі водії можуть навіть не усвідомлювати цього, але водіння на високій швидкості витрачає набагато більше палива. Більшість автомобілів мають оптимальну паливну ефективність на швидкості від 50 км/год до 80 км/год.

Зниження швидкісних обмежень, окрім економії величезної кількості пального, також має багато інших переваг. Дослідження, проведене урядом Уельсу, показало, що нові обмеження швидкості в житлових районах за замовчуванням дозволять заощадити 100 мільйонів фунтів стерлінгів (116 євро) витрат на охорону здоров’я лише за перший рік.

Впровадження “кліматичних квитків” у поїздах

Хоча зменшення кількості та покращення якості водіння є важливим для скорочення використання нафти в короткостроковій перспективі, люди також потребують допомоги та заохочення до використання альтернатив, особливо в сільській місцевості або в неблагополучних районах.

Greenpeace закликає продовжити дію проїзних квитків на залізницю вартістю 9 євро. Фото: Бенте Стаховське/Greenpeace

Під час пандемії та після неї Німеччина, Іспанія та Австрія запровадили знизили ціна на проїзд у громадському транспорті, а Люксембург зробив громадський транспорт безкоштовним. ЄС має закликати всі інші країни наслідувати цей приклад та збільшити інвестиції в громадський транспорт, щоб зробити його більш надійним, швидким та доступним.

Заборона польотів на короткі дистанції

Авіація є найбільш швидкозростаючим джерелом викидів парникових газів в Європі, і, за оцінками галузі, до 2024 року вона досягне рівня повітряного руху, що існував до COVID-19, а до 2037 року подвоїть повітряний рух у всьому світі.

Авіаперельоти спалюють багато нафти на пасажира на кілометр, але, на щастя, третина найбільш завантажених авіамаршрутів в ЄС вже мають залізничні альтернативи, які займають менш ніж шість годин. Це маршрути, які можна легко перевести з повітря на залізницю, скоротивши використання нафти. Заборона на короткі рейси, де існують розумні альтернативи, була б великим кроком на шляху до обмеження марнотратного використання палива.

Це лише деякі з короткострокових надзвичайних заходів, які ЄС і національні уряди могли б вжити без будь-яких значних інвестицій в інфраструктуру, і почати вирішувати проблему надмірного споживання нафти в Європі.

Міністри транспорту повинні припинити ігнорувати значну економію нафти, яка може бути досягнута протягом наступних кількох місяців, а також почати прокладати шлях до довгострокових змін у транспортному секторі, які б назавжди залишили його нафтову залежність у минулому.

Сподобалось?

Підтримати
Опубліковано: 17.02.2023
громадський транспортнафтаросійська агресіятранспорт

0 комментар(і/ів):

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Ми використовуємо файли cookie для аналітики та вдосконалення нашого сайту. Ви погоджуєтеся на використання наших файлів cookie, закриваючи це вікно повідомлення або продовжуючи використовувати наш сайт. Щоб дізнатися більше, перегляньте нашу оновлену Політику конфіденційності.

Прийняти