Як змінився трафік під час пандемії COVID-19. Iндекс трафіку від TomTom

Поділитися:
ДослідженняДумкаІнноваціїІнструкціяСвіт

9 лютого в Амстердамі компанія TomTom, яка спеціалізується на технологіях геолокації, випустила 11 версію свого щорічного індексу трафіку. Це звіт, який детально презентує тренди трафіку в 404 містах 58 країн світу протягом 2021 року.

Найголовніші виcновки:

  • Глобальний рівень заторів у 2021 році залишився на 10% нижчим за доковідний час (2019).
  • Місто з найбільшими заторами у 2021 році – Стамбул, Туреччина (рівень заторів: 62%).
  • В Лондоні протягом 2021 року затори призвели до додаткового викиду 2,2 млн тонн CO2.
  • Для більш ніж третини міст у світі пікові години змістилися у порівнянні з доковідним часом.
  • Дані TomTom демонструють вплив електричних автомобілів на зменшення викидів.

Після екстраординарного 2020 торішні пересування залишалися під сильним впливом наслідків коронавірусної кризи. Разом з країнами, що вживають тимчасових заходів для обмеження поширення COVID-19, світ рухається в темпі пандемії та розповсюдження її варіантів.

У 2021 році трафік був нижчим ніж у 2019, який можна прийняти за базу для порівняння з доковідним часом. Загалом у світі рівень заторів був на 10% нижчим, ніж у 2019 році, а у пікові часи він зменшився на 19%. Серед 404 міст, що включені до індексу, 283 мали меншу середню затримку ніж у 2019 році. Однак, багато міст продемонструвало значні коливання трафіку протягом року – від екстремально малого рівня під час обмежень на пересування до екстремально великого, коли ці обмеження послаблювали.

Інші фактори, такі як екстремальні погодні умови, підвищували рівень заторів до рекордних висот. У лютому 2021 року годинна затримка досягла найвищих рівні для чверті міст світу, що включені в індекс TomTom. У Києві (235% затримки), Варшаві (220%) та Цинциннаті (241%) зафіксовано найвищі годинні рівні затримки у світі для 2021 року, переважно через значні снігопади.

Стамбул (Туреччина), з середнім рівнем затримки 62% був мав найбільші затори у 2021 році. Бенгалуру (Індія) та Маніла (Філіппіни), два міста з найбільшими заторами у 2019 році з рівнем затримки 71% опустилися відповідно на 10 та 18 місце.

Вартість заторів

TomTom вперше використав дані щодо трафіку та методологію, розроблену вченими з Технологічного університету м.Грац, для оцінки екологічних втрат від зростання заторів та його вплив на викиди для 4 європейських столиць.  У Лондоні автомобільний рух відповідальний за викиди 14,8 млн тон CO2, 15% з яких (2,2 млн тон) є наслідком заторів у місті.

Для Парижа, Берлина та Амстердама відсоток викидів CO2, викликаних заторами склав відповідно 13,5% (1,85 млн тон), 10,5% (0,42 млн тон) та 7% (0,06 млн тон).

Відмінність в ефективності викидів між містами (від 18,5 кг CO2 на 100 км для Амстердама до 26,6 кг для Парижа) переважно пов’язана з відмінностями в організації трафіку (затори, дорожня інфраструктура) та складі потоку транспортних засобів”, – пояснив Ральф Петер Шефер, віцепрезидент TomTom по продуктах управління трафіком та навігації.

Криза охорони здоров’я змінює міську мобільність

2021 був роком, що зміцнив зміни у робочих процесах: домашній офіс стає стандартом для багатьох компаній, телеконференції замінюють очні зустрічі, гнучкий робочий графік дозволяє багатьом уникати пікових годин. Як наслідок, пікові години змістилися для майже 40% міст світу.

Під час пандемії отримали більшу популярність нові способи пересування. Використання електросамокатів та велосипедів зростає внаслідок створення велосипедних смуг у багатьох містах. Проте хоча мікромобільність може підтримувати внутрішньоміські переміщення, більшість больових точок у транспорті пов’язана з міжміським рухом.

У контексті пандемії громадський транспорт втратив значну частину своєї привабливості, адже мандрівники віддавали перевагу власним приватним автомобілям, розглядаючи їх як засіб забезпечення соціальної дистанції. Зростання використання приватних автомобілів призвело до стрімкого збільшення рівня заторів у багатьох містах після послаблення карантинних обмежень – досягаючи, а інколи й перевищуючи рівні 2019 року. Наприклад, у Парижі у вересні 2021 року трафік на 10% перевищив рівень вересня 2019.

У деяких країнах, таких як США та Великобританія, міста також побачили розподілення трафіку протягом дня зі зменшенням навантаження у пікові години.

Це частково може бути пояснено бумом електронної комерції. Криза з COVID-19 стала каталізатором, котрий пришвидшив зміни у нашій манері споживання. Сектор ‘останньої милі’ переживає значну трансформацію, викликану висхідними вимогами споживачів, які очікують доставлення чи повернення негайно або у той же день“, – каже Ральф Петер Шефер

Свідома сталість

Для виконання цілей Паризької угоди Європа має мету зменшити викиди парникових газів до 2030 року на 55% у порівнянні з рівнем 90-х років. Конференція по змінах клімату COP26 у Глазго в листопаді 2021 стала визначним проривом у революції електричних транспортних засобів (EV), коли виробники автомобілів, власники автомобільних компаній та уряди взяли на себе значні зобов’язання щодо використання більш сталих енергетичних рішень. EV-революція триває,  і 2021 був переломним для продажів електромобілів, які за рік подвоїлися.

На базі власної моделі викидів TomTom може точно передбачати екологічний вплив зміни долі електричних автомобілів у загальній структурі автопарку. Для такого міста як Лондон, де EV мають долю у 4,4% добового трафіку, збільшення цієї долі на 1% зменшує викиди CO2 на 155 тис. тонн на рік.

У 2021 році прискорилися державні та муніципальні програми, що трансформують спосіб пересування: багато де крім Парижу та міст Іспанії зменшили швидкісні обмеження з 50 до 30 км/год, а зони з низькими викидами (LEZ – Low Emissions Zones) зараз реалізовані у 240 містах Європи. Дані TomTom показують, що нещодавно розширена зона наднизьких викидів (ULEZ – Ultra-Low Emissions Zone) у Лондоні дозволила зменшити викиди NOX та PM відповідно на 54% та 45%.

Боротьба з міськими заторами

Розбудова дорожньої інфраструктури та збільшення пропускної спроможності не є рішенням. “Коли побудовано нову дорогу, лише питання часу коли на неї виїде ще більше машин, компенсуючи початкове полегшення: це називається проблемою індукованого попиту,” – каже Ральф Петер Шефер.

Зміни у поведінці та способах руху можуть мати істотні наслідки. Затори нелінійні: коли трафік досягає певного порогу, затримка зростає експоненційно. Знеохочення водіїв їздити у пікові години може мати великий вплив, як доказано пандемією.

Зробивши інформацію про трафік більш доступною як для водіїв, так і для органів управління дорожнім рухом, TomTom може допомогти знайти вузькі місця у режимі реального часу та краще регулювати затримки. Навігаційне програмне забезпечення TomTom бачить трафік попереду та надає розширений розрахунок маршруту та точний очікуваний час прибуття (ETA). Це зберігає час та паливо для водіїв, логістичних компаній, служб доставлення.

“В компанії TomTom ми віримо, що оптимізація трафіку та краще управління рухом можуть забезпечити зростання потоку лише на 10%. Проте щоб досягти фундаментального покращення, треба змінювати розподіл поїздок за видами транспорту громадський транспорт, велосипед, інші види транспорту мають отримати більшу долю міських переміщень. Такий перерозподіл є політичною задачею, що потребує як інвестицій, так і сміливих політичних рішень. І це потребуватиме часу”, — каже віцепрезидент TomTom Ральф Петер Шефер.

Зауваження щодо методології

Міська мобільність є ключовим фактором, що впливає на питання зміни клімату, здоров’я та економічного розвитку, і індекс трафіку TomTom став барометром патернів мобільності у світі. Дані TomTom про трафік, які спираються на 600 мільйонів підключених пристроїв, є авторитетним індикатором характеру переміщень, економічної активності, глобальної торгівлі тощо. З початку пандемії COVID-19 дані та висновки TomTom щодо трафіку використовувалися  аналітиками, корпораціями та медіа, щоб пояснити світу я він змінюється.

Звіт щодо індексу трафіку TomTom доступний online

За посиланням можна дызнатися дізнатися рівень заторів свого міста у 2021, а також як затримка змінювалась місяць до місяця та рік до року. Вони можуть побачити дні та навіть години доби з найбільшими затримками руху – та обирати кращий час для власних подорожей. Вперше індекс трафіку включає деталізовані дані по викидах для 4 міст: Лондона, Парижу, Берліну та Амстердаму.

Що таке рівень затримки?

Рівень затримки у відсотках це додатковий час поїздки водія у порівнянні з рухом без затримок. Рівень у 50% означає, що в середньому поїздка триває на 50% більше ніж базова поїздка без затримок. Тобто поїздка, яка у режимі вільної мережі потребує 30 хвилин, у мережі з рівнем заторів 50% триватиме на 15 хвилин довше (30’ x 50% = 15’).

TomTom розраховує час базової поїздки для кожного міста, аналізуючи час поїздок усіх автівок у вільному потоці по всій дорожній мережі, що зберігається 24/7 365 днів на рік.

TomTom виконує розрахунки для усіх годин доби кожного дня, тож ви можете бачити рівень заторів у будь-який час для будь-якого міста, включно з ранковими та вечірніми піковими годинами.

Що таке TomTom Traffic?

Аналізуючи у реальному часі інциденти та затримки для передбачення вузьких місць ще до їх появи, TomTom’s Real-Time Traffic робить навігаційне програмне забезпечення TomTom більш точним при розширених розрахунках маршруту та оцінці часу прибуття (ETA).

TomTom Traffic використовується на більш ніж 600 млн пристроїв по всьому світу, включно зі застосунками для смартфонів та вбудованою навігацією більшості автовиробників. TomTom ставить на майбутнє водіння, надаючи високоякісні карти для просунутих систем допомоги водієві, а також ефективну маршрутизацію та зарядку електромобілів. Це означає, що автовиробники, технологічні компанії, органи управління дорогами та уряди вже мають інструменти, щоб зменшити перевантаження доріг.

Методологія щодо викидів

Викиди від трафіку прямо пропорційні споживанню енергії автомобілем. Режими споживання оцінюються з використанням даних про трафік від TomTom, які містять детальну інформацію про моделі трафіку з роздільною здатністю 1 Гц, а також картографічні дані (схили, класи доріг).  Для створення цих моделей споживання TomTom використав інструмент моделювання PHEM (Passenger car and Heavy-Duty Emission Model), розроблений Технологічним університетом м.Грац.

PHEM розраховує енергію, необхідну для виконання будь-яких маневрів на базі даних TomTom для різних профілів доріг та оцінює викиди на основі ефективності транспортного засобу, типу транспортного засобу (автомобіль, фургон, мотоцикл, вантажівка, автобус тощо) та типу енергії (бензин, дизель, гібрид або електрика), а також моделі водіння (передачі, прискорення тощо).

Про TomTom

TomTom створює мапи, надає технології геолокації для водіїв, виробників автомобілів та розробників. 

Точні мапи, навігаційне програмне забезпечення, інформація щодо трафіку у реальному часі та API створюють можливості для розумної мобільності у глобальному масштабі, дозволяють підвищити безпеку доріг, полегшують водіння та роблять повітря чистішим.

Технологіям TomTom, що створюються у штаб-квартирі в Амстердамі та розповсюджуються через глобальну мережу офісів, довіряють сотні мільйонів водіїв, бізнеси та уряди по всьому світу.

Сподобалось?

Підтримати
Опубліковано: 23.02.2022
TomTomгромадський транспортмобільністьстала мобільність

1 комментар(і/ів):

  • Як працює рейтинг заторів від INRIX – Блог команди Про мобільність

    22.03.2022 о 02:03

    […] багато розповідали у блозі про методи вимірювання затримок та формування рейтингу заторів […]

    Відповіcти
Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Ми використовуємо файли cookie для аналітики та вдосконалення нашого сайту. Ви погоджуєтеся на використання наших файлів cookie, закриваючи це вікно повідомлення або продовжуючи використовувати наш сайт. Щоб дізнатися більше, перегляньте нашу оновлену Політику конфіденційності.

Прийняти