“Дякуємо Dmytro Tymokhanov – автору даної статті, за те що погодився опублікувати свої напрацювання на нашому Блозі. Блог “Про мобільність” – це про всіх нас, про рух, з якого складається наше життя, і ми завжди раді чудовим авторам! В статті порівняння наслідків транспортних проєктів обчислено за рахунок програмування з використанням сервісу Uber Movement. Приємного читання!” Ваша Про мобільність.
Вступ
Сервіс Uber Movement (https://movement.uber.com/explore/kyiv/speeds/query) надає детальні дані по погодинним швидкостям на вулицях міст, в тому числі Києва. Він потенційно дозволяє незалежно оцінювати наслідки великих транспортних проектів (принаймні тих, що сильно впливають на рух авто). От і я вирішив подивитись, як змінився трафік в результаті перекриття на реконструкцію Шулявського шляхопроводу та встановлення там світлофору. Враховуючи, що новий шляхопровід ідентичний старому, це можна вважати порівнянням реалізованого проекту шляхопроводу з світлофорною альтернативою.
Якщо коротко – результати суперечливі. Час проїзду по проспекту Перемоги до центру в ранковий пік не змінився, хоча для майже всіх інших годин доби збільшився. При цьому багато вулиць почали їхати суттєво швидше. За відсутності даних про маршрути людей, складно сказати, яким був сукупний ефект. Але, звичайно, казати, що з перекриттям Шулявки “все встало” було б помилкою.
Шулявка зі світлофором vs Шулявка з розв’язкою
16 березня 2019 року Шулявський шляхопровід в Києві почали демонтувати. Було запроваджено регульовані повороти з та на вулицю Гетьмана і більш ніж півроку цей вузол працював саме в такому режимі. Наскільки критичним було перекриття? Як сильно воно збільшило затримки на проспекті Перемоги та сусідніх вулицях? Відповісти на це питання можна проаналізувавши відкриті дані сервісу Uber Movement.
Але спочатку необхідно підготувати дані. Я скачав архіви за березень та квітень 2019 року та побудувавши візуалізацію на мапі типу цієї, але для всього Києва, переконався, що можна розглядати лише частину міста. Скажімо, інтуітивно ясно, що перекриття Шулявки не дуже вплинуло на лівий берег і я в цьому візуально переконався. Тож для економії пам’яті та часу і концентрації уваги на найважливішому, вибираємо лише ту частину даних, що відповідають достатньо близьким до Шулявки вулицям.
Код та інтерактивні мапи за посиланням:
https://nbviewer.jupyter.org/…/…/blob/master/Shuliavka.ipynb
Вплив перекриття на трафік на проспекті Перемоги
Спершу розглянемо по два тижні до та після перекриття Шулявки:
Зображення зверху згенероване на основі даних о 8 ранку в робочі дні між 01/03/2019 та 15/03/2019включно, знизу – те ж саме в період між 18/03/2019 та 31/03/2019. Тут блакитний колір відповідає найближчим до 16 березня датам. Цікаво бачити, наскільки більш передбачуваною швидкість потоку стала після встановлення світлофору. Також бачимо, що на нижньому зображенні швидкості в близькі до перекриття дні подекуди вибиваються з загального тренду. Справа в тому, що в перші дні після перекриття трафік “намацував” рівноважне положення. Не будемо розглядати перший тиждень після перекриття з цих міркувань.
Можна було б очікувати, що в найзавантаженіші 8 ранку регульоване перехрестя дасть найгіршу затримку в порівнянні з розв’язкою, але сталось навпаки. Ймовірно, частина людей змінили свої маршрути, спосіб пересування або час виїзду. Взагалі, світлофор збільшив час проїзду проспекту Перемоги, але найсуперечливі результати виходять саме в “основний” пік (вечірній у випадку “від центру” і враннішній “до центру). Складається враження, що найкраще розв’язка в різних рівнях працює саме коли трафік не є дуже щільним. Відчутнішим став вечірній пік по напрямку в бік центру і враннішній в бік від центру.
Вплив на трафік на сусідніх вулицях
Звичайно, зміна організації руху на Шулявці вплинула на інші вулиці, насамперед – на вулиці Гетьмана, Довженка та інші частини “Малої Кільцевої”. Подивимось, як саме:
Наступні мапи показують, наскільки збільшилась або зменшилась швидкість на дорогах в будні після перекриття Шулявки. На всіх мапах можна клікати на відрізки доріг щоб подивитись детальну інформацію про швидкості. Перша мапа – ранковий пік (8 ранку):
Висновки
1) Звісно, якщо зменшити пропускну здатність одного вузла, ми не побачимо більші затримки по всьому місту. Це так просто не працює. Люди змінюватимуть маршрут та спосіб пересування, потоки перерозподілятимуться. Ефект кожного великого транспортного проекту має аналізуватися перед його реалізацією.
2) Оскільки нова Шулявська розв’язка ідентична старій, наше порівняння можна вважати порівнянням нової Шулявської розв’язки та світлофорного перехрестя. І результати є суперечливими (особливо якщо при порівнянні врахувати вартість, зручність для інших користувачів міста та екологічні наслідки). Але, на жаль, за відсутності даних про кількість людей, що пересувались тими чи іншими відрзіками дорожньої мережі, остаточного висновку зробити поки не вдасться. Також не варто забувати, що цей аналіз концентрувався на конкретному моменті часу і не міг врахувати перспективний стан справ в місті.
Дякую за увагу!
Більше деталей, код та інтерактивні мапи за посиланням:
https://nbviewer.jupyter.org/…/…/blob/master/Shuliavka.ipynb
0 комментар(і/ів):