Їде чверть – платять всі!

Кожного разу, коли ви бачите автомобіль на дорозі, знайте: ви оплачуєте цю поїздку реальними грошима, навіть якщо ви не маєте автомобілю (більше 70% киян не мають власного авто).

В економіці існує термін екстерналії – вплив на третіх осіб, не опосередкованих ринком. Іншими словами це позитивний або негативний вплив на суспільство в результаті виробництва або споживання товарів та послуг окремими сторонами.

Автомобільні поїздки спричиняють негативні екстерналії. Тобто автомобілісти завдають збитки усім, навіть не усвідомлюючи цього.

За дослідженнями Гарвардського та Делфтського університетів основні збитки суспільству наносяться в результаті заторів, аварій, обмеження ресурсів, забруднення повітря, шумового забруднення, кліматичних змін, спотворення ландшафтів, забруднення води та ґрунтів, енергетичної залежності.

Чому це відбувається?

Автовласник ви чи ні, ваші податки ідуть на будівництво та ремонт розв’язок, розширення та ремонт надлишкової ширини доріг. Ці кошти могли б бути спрямовані на розвиток громадського транспорту, яким ви користуєтеся, розвиток ефективної логістики, благоустрій у вашому сквері, тротуари, поліклініку, дитскадок чи школу, де навчається ваша дитина, бібліотеку, тощо.

Іноді складно усвідомити такі абстрактні речі. Зрозуміліше, якщо навести щось вимірюване. Припустимо, що в середньому Кияни живуть на 10 років менше через автомобілізацію. Автомобільні поїздки вкорочують життя завдаючи шкоду здоров’ю. Час, який жителі міст проводять в заторах протягом життя набігає в місяці і роки. Хоч довести цю цифру важко, не треба бути вченим, щоб побачити зв’язок між тривалістю життя, забрудненням навколишнього середовища та ефективністю роботи екстреної допомоги.

Коли ви чи ваші близькі хворіють, ймовірно ви платите за поїздки інших людей реальними гривнями, що витрачаєте на лікування. Також ніхто не компенсує вам втрату близьких, які можуть загинути через те, що швидка чи пожежна потрапила в затор.

Чи компенсують автомобілісти ці збитки? – Ні, бо паливні податки спрямовуються в дорожній фонд, тобто на подальшу автомобілізацію та посилення замкненого кола автомобілізму.

Так працює пастка: Деградація громадського транспорту –> більше автомобілів –> більше заторів –> витрати на автомобільну інфраструктуру –> більше автомобілів –> більше заторів –> більше аварій та забруднення –> менше простору –> більше збитків –> гірша якість життя.

Щодо позитивного ефекту від автомобільних поїздок, вчені не можуть дійти до спільного знаменника. Для задоволення потреб в переміщенні існують менш шкідливі і більш ефективні транспортні системи та індустрії, які також створюють робочі місця, сприяють економічній активності і генерують податки. Але домінуючою індустрією в сфері мобільності залишається автомобільна, тому що все суспільство оплачує її процвітання.

Автомобілізм домінує лише тому що за це платять всі громадяни.

Джерела: https://en.wikipedia.org/wiki/Externalities_of_automobiles; https://en.wikipedia.org/wiki/Automobile_dependency

Сartoon by Richard Hedman, 1970

Денис Моляка

One thought on “Їде чверть – платять всі!

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s