Безкоштовний громадський транспорт у Європі — соціальний експеримент, що працює, або лише гра?

Поділитися:
Без категоріїДослідженняДумкаІнноваціїІнструкціяСвіт

Фото: Pixabay

Cтолиця Естонії та держава Люксембург були першими, хто спробував обнулити тарифи на проїзд у громадському транспорті. Таллінн зробив це у масштабі міста, а Люксембург взагалі в межах усієї країни. Ще близько 50 міст Європи зробили те саме останнім часом з намірами покращити кліматичні показники та досягти соціальної рівності. В Україні подібний експеримент запровадив Кривий Ріг — проїзд у комунальних трамваях, тролейбусах та автобусах у цьому місті з 2021 року безкоштовний для мешканців міста.

Ідея доволі проста: мешканці отримують безлімітний безкоштовний доступ громадського транспорту для здійснення щоденних поїздок. Це так само як мати доступ до міського парку — ми не платимо за кожну хвилину перебування у парку. Таким є соціальний договір: ми вже сплатили за це власними податками.

Чи працює безкоштовний громадський транспорт?

Люксембург скасував плату за проїзд в межах країни, і це був перший подібний прецедент у світі, чим місцева влада дуже пишається. Вони кажуть, що “започаткували всередині суспільства дискусію щодо осмислення способів пересування”. 

Оцінка результатів експерименту з боку транспортних експертів з Естонії менш поетична, зате містить цифри. І цифри ці не надто обнадійливі. Використання мешканцями Талліна приватного автотранспорту зростає. За 9 років частка поїздок на авто у структурі переміщень збільшилася з 42% до 48%. Тож з позицій сталої міської мобільності експеримент не спрацював, хоча з точки зору соціального захисту певні результати було досягнуто.

Тож наразі навіть прихильники безкоштовного громадського транспорту не бачать у ньому універсального виходу. Аналітики попереджають, що без стратегічного бачення, суттєвих інвестицій у покращення міської зв’язності та якість громадського транспорту впровадження безкоштовного проїзду не призведе до бажаних результатів.

Через війну ми навряд чи зможемо реально оцінити результати впровадження безкоштовного проїзду у Кривому Розі. Але вже зараз цілком наочною є необхідність брати до уваги принципи сталої міської мобільності в процесі повоєнної розбудови українських міст.

Сподобалось?

Підтримати
Опубліковано: 19.10.2022
Автор: yurytrembach
громадський транспортЄвропамобільність

0 комментар(і/ів):

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Ми використовуємо файли cookie для аналітики та вдосконалення нашого сайту. Ви погоджуєтеся на використання наших файлів cookie, закриваючи це вікно повідомлення або продовжуючи використовувати наш сайт. Щоб дізнатися більше, перегляньте нашу оновлену Політику конфіденційності.

Прийняти