Для прийняття найкращих рішень у транспортному плануванні та проєктуванні, потрібні якісні вихідні дані. До них належать як геологічні та геодезичні, так і дані щодо кількості автомобілів та пасажирів, що користуються щодня тим обʼєктом інфраструктури, рішення щодо якого необхідно прийняти.
Наприклад, кількість автомобілів та склад транспортного потоку, поточний та прогнозний, що користується автомобільною дорогою, буде впливати на проєктні характеристики дорожніх одягів та ширину проїзної частини. Це, у свою чергу, впливатиме на вартість будівництва та експлуатації проїзної частини. В разі, якщо було невірно визначено та спрогнозовано кількість та склад транспортного потоку на автомобільній дорозі, у майбутньому замовник ризикує отримати або затори та швидкий знос дорожніх одягів, що пов’язано з більшою кількістю автомобілів, ніж передбачалося, так і надмірні потужності інфраструктури, що не відповідають кількості і складу транспортного потоку. В цьому разі, це означає економічну неефективність прийнятих інженерно-планувальних рішень щодо дорожньої інфраструктури. І не, і інше може бути проблемою національного значення. Ось чому важливо базуватися на правильних вихідних даних.
У транспортному плануванні та проєктуванні, як правило, мають справу з усередненим річним середньодобовим трафіком. Англійською мовою це звучить як AADT (Annual Average Daily Traffic).
Питання прогнозування росту чи падіння трафіку та зміни складу транспортного потоку лежить у полі розробки транспортних моделей. Тим більше, коли треба врахувати ефекти, повʼязані із спровокованим попитом. Проте, у будь-якому випадку, при ремонту чи реконструкції ділянки автомобільної дороги, потрібно досліджувати інформацію про поточну кількість транспортних засобів та склад транспортного потоку на ній. В тому числі, це може бути корисним при встановленні можливих причин передчасного руйнування дорожніх одягів чи навіть штучних споруд.
Існує певна практика, коли для встановлення кількості та складу транспортних засобів, здійснюються натурні обстеження, як правило протягом кількох діб, силами вимірників, що вручну, з паперовими анкетами здійснюють підрахунок. Потім у камеральних умовах більш кваліфіковані спеціалісти перевіряють надані вимірниками дані та за допомогою коефіцієнтів намагаються привести їх до усередненого річного середньодобового трафіку. На жаль, за таких умов існує великий ризик виникнення помилок, що можуть призвести до небажаних наслідків щодо підвищеного зносу інфраструктури та затримок, або перевитрат на інфраструктуру, що суттєво переважає попит.
Про мобільність – це справжня лабораторія, що виробляє дані, факти та аналізи на основі зібраних з інших джерел даних, фактів та аналізів. Ми маємо досвід та накопичили велику кількість різноманітних даних про кількість та склад транспортного потоку на дорогах України. Це дає можливість використання не застарілих коефіцієнтів, а нових та динамічних, що дозволяє тримати якість наших прогнозів на суттєво іншому – вищому рівні.
Для встановлення усередненого річного середньодобового трафіку на автомобільних дорогах, ми використовуємо відео аналітику на основі технологій компʼютерного зору, що здатні з більшою точністю та можливостями для контролю, визначати кількість та склад транспортного потоку так, де є відеопотік. Якщо місце заміру не обладнане стаціонарною камерою, у нас є можливість організувати мобільний пункт збору даних.
Разом із цим, ми використовуємо дані TomTom і Google, а також дані з інших відкритих джерел, таких як дані національної мережі WIM – для встановлення коефіцієнтів складу потоку, добової та річної нерівномірності попиту. Фактично, такий підхід дозволяє оновлювати динамічні коефіцієнти та у комбінації із польовими замірами, тримати дані про усереднений річний середньодобовий трафік по всій Україні у актуальному стані.
Якщо обʼєктом вашого інтересу є не транспортний засіб, а пасажир, то ми також пропонуємо встановлення відповідних кількостей. Це потрібно, зокрема, для калібрування транспортної моделі міста чи регіону, а також для оптимізації маршрутної мережі та графіку розподілу випусків рухомого складу.
Ми можемо проаналізувати ваші дані системи електронного квитка, візуалізувати їх та поєднати з іншими даними для створення промовистої інфографіки.
Якщо даних електронного квитка немає у наявності, або вони неповні, що не дозволяє їх повноцінне використання, ми радимо провести повноцінне бортове дослідження та доповнююче дослідження частоти-наповненості громадського транспорту.
Бортове дослідження, в залежності від умов та бюджету, проводиться або за допомогою спеціальних пристроїв-лічільників, що встановлюються над дверима рухомого складу всередині салону та фіксують кількість пасажирів, що входять та виходять в та з транспортного засобу, або за допомогою вимірників, що мають смартфони зі спеціальним додатком, де фіксується GPS-трек транспортного засобу та кількість пасажирів, що заходять та виходять з нього.
Замір за допомогою вимірників зі смартфонами проходить, як правило, 1 добу для одного маршруту, кількість вимірників відповідає кількості дверей. Отримана інформація обробляється та візуалізується для замовника. Її можна використовувати для калібрування транспортних моделей, для оптимізації добового розподілу випусків рухомого складу та, за наявності додаткових даних, навіть для встановлення коефіцієнтів пільгових користувачів громадського транспорту.
Дослідження частоти-наповненості громадського транспорту, як правило, є доповнюючим до бортового обстеження. При його проведенні, вимірники розподіляються по області дослідження і візуально фіксують маршрутний транспортний засіб у певний момент часу та візуально оцінюють його наповнення за 6 балами – від майже порожнього (1), до цілком переповненого (6). Ці дані потім використовуються для уточнення бортового обстеження з метою отримання добової картограми пасажиропотоків.