Optimization of public transport routes

Optimization of public transport routes

Громадський транспорт – це не просто трамваї, автобуси чи тролейбуси, а у деяких містах або громадах – переважно маршрутки. Це дещо більше! Це транспортна доступність до роботи, житла, навчання та дозвілля для більшості містян. Це розумний та економічний спосіб задоволення потреб людей у мобільності в умовах сучасних щільних мегаполісів та невеличких містечок.

Громадський транспорт – це суспільно важлива послуга, що, як правило, забезпечується чи просто контролюється з боку держави. Капітальні інвестиції у розвиток громадського транспорту майже ніколи напряму не окуповуються. Операційні витрати на забезпечення функціонування міського громадського транспорту, за деякими виключеннями, не окуповуються також.

Це означає, що для переважної більшості розвинених міст світу, тариф, що платить пасажир за поїздку на міському громадському транспорті, не покриває навіть операційних витрат на функціонування цього транспорту, не кажучи вже про капітальні витрати на купівлю рухомого складу та створення і підтримання інфраструктури.

Окупність громадського транспорту виражається у економії витрат часу та ресурсів на реалізацію мобільності людей, що в свою чергу дає їм додаткови можливості по створенню ВВП. Людина, що проживає у хорошій транспортній доступності до більшості робочих місць, має кращі можливості для влаштування свого життя, ніж людина, для якої поїздка на роботу займає 1,5-2 години.

Крім того, маючи доступ до швидкісного громадського транспорту, може підвищуватися і вартість нерухомості у місті. Це називається TOD: transit oriented development або “розвиток, орієнтований на громадський транспорт”.

Отже, актуальним питанням для будь-якого міста, ОТГ чи навіть великого підприємства є організація роботи громадського транспорту, або іншими словами: забезпечення транспортної доступності для користувачів.

Оскільки гроші, що платять пасажири за поїздку, як правило, не окуповують собівартості перевезень, актуальним є питання не тільки забезпечення максимально широкого покриття роботи громадського транспорту, а й досягнення цього найбільш економічним чином. Іншими словами, задача оптимізації громадського транспорту міста або підприємства звучить наступним чином: забезпечення широкої та справедливої транспортної доступності для користувачів з мінімально можливою собівартістю перевезення кожного пасажира.

Наші фахівці мають великий досвід у оптимізації маршрутів громадського транспорту починаючи від окремих маршрутів, закінчуючи комплексними проєктами для всього міста, включно із передмістями. При чому критерії оптимізації можуть бути будь-які: від зменшення собівартості перевезення одного пасажира, до підвищення якості обслуговування пасажирів.

Важливо зазначити, що у своїй роботі ми використовуємо не наявні на маршрутах громадського транспорту пасажиропотоки, а так званий транспортний попит. Справа в тому, що пасажиропотоки – це результат взаємодії транспортного попиту (необхідності людей переміщуватися для задоволення своїх потреб) і транспортної пропозиції (зокрема, маршрутів громадського транспорту і їх конкретних характеристик). Якщо пасажиропотік на якомусь маршруті малий чи великий – це не обовʼязково означає, що цей маршрут має пропорційно великий транспортний попит. Величина пасажиропотоку може бути повʼязана як із відсутністю іншої адекватної альтернативи, так і з неналежною якістю обслуговування, високою ціною, тощо.

Для оптимізації маршрутів громадського транспорту наші фахівці створюють спеціальні транспортні моделі, які відображають поточний чи прогнозують майбутній транспортний попит. Наявні пасажиропотоки при цьому використовуються виключно для калібрування моделей, а не як основне джерело даних для оптимізації.

Щоб оптимізувати маршрути громадського транспорту, потрібно знати звідки і куди потрібно переміщуватися людям. При цьому треба враховувати і поїздки на автомобілях, оскільки це потенційні поїздки і на громадському транспорті, які потрібно забезпечувати. Далі наші інженери створюють гипотези щодо оптимальних за визначеними критеріями магістральних (основних) маршрутів, а також підвізних (додаткових) маршрутів.

За допомогою спеціального програмного забезпечення відбувається перерозподілення транспортного попиту, тобто потенційних пасажирів, на гіпотетичну мережу громадського транспорту і для неї встановлюються типові показники ефективності її роботи, приведені, як правило, до 1 пасажира та/або до 1 км транспортної роботи рухомого складу.

Як правило, перші гіпотези потребують значних коригувань і на їх основі створюються наступні, а потім ще наступні. І таким чином наші інженери ітеративно рухаються до оптимальної схеми та параметрів роботи мережі громадського транспорту за визначеними критеріями.

Якщо у замовника чи стейкхолдера проєкту є можливість залучити ширше коло учасників оптимізації маршрутів громадського транспорту, то це з нашого досвіду тільки підвищує якість финального результату. Наш підхід є прозорим, вивіреним і насправді не складним для розуміння широкого кола учасників, що дозволяє проводити воркшопи із залученням всіх бажаючих. В такому разі, самі містяни стають співавторами нової схеми мережі громадського транспорту для свого міста, що підвищує шанси на скоріше впровадження.

Наші фахівці мають досвід оптимізації маршрутів громадського транспорту на різних етапах транспортного планування: від стратегічного рівня Стратегій, Концепцій, Генеральних планів, Комплексних схем транспорту до тактичного рівня 1 маршруту для міста чи ОТГ.

Для оптимізації громадського транспорту потрібні дані про наявний транспорт та транспортний попит, бажано, транспортна модель міста, регіону або підприємства, дані про пасажиропотоки для калібрування, бажані критерії оптимізації.

Якщо у вас залишились запитання, будь-ласка, звʼяжіться з нами і ми залюбки дамо на них відповідь! Оптимізація маршрутів і цілих мереж громадського транспорту – це один з найулюбленіших типів наших проєктів, тому що після впровадження це напряму впливає на якість життя людей, збільшує їх дохід та дарує найцінніший ресурс – час.

Completed projects

We use cookies for analytics and to improve our site. You agree to our use of cookies by closing this message box or continuing to use our site. Please see our updated Privacy Policy to learn more.

Accept