Intelligent transport systems

Intelligent transport systems

Інтелектуальні транспортні системи (далі – ІТС) є важливим елементом сучасної транспортної системи будь-якого успішного міста світу. ІТС виникли на стику зростаючого транспортного попиту містян та розвитку інформаційних технологій.

В цьому випадку, ІТС мали створити додаткові потужності для забезпечення потреб громадян у мобільності, без фізичного розширення транспортної пропозиції. Тобто ідея тут доволі проста, як і власне для будь-якої автоматизації та цифровізації: ми беремо умовно аналоговий процес, скажімо, автобусних перевезень; досліджуємо його сильні та слабкі сторони; а потім пропонуємо інформаційну систему, що забезпечить досягнення однієї з визначених цілей, зазвичай, повʼязаних з економією ресурсів та підвищення операційної ефективності.

Цілі транспортного планування, як правило – це забезпечення потреб громадян у мобільності з мінімізацію економічних витрат та наслідків для екології. ІТС, на відміну від складних та дороговартісних інфраструктурних рішень, дозволяє, при порівняно невисоких капіталовкладеннях, забезпечити досягнення обох цілей.

Про ІТС в Україні багато говорять, та мало хто має реальний досвід їх впровадження. Бо ІТС це не USB-зарядки у зупинках громадського транспорту, не всюдисущі камери наружного спостереження та навіть не “розумний світлофор”, щоб це не значило. ІТС – це комплексна система, що дозволяє вирішувати поставлені задачі та досягати економічного та екологічного ефекту для транспортної системи міста.

Для ІТС в Україні немає чітких норм та стандартів. Ба більше: у будь-якій нараді, присвяченій ІТС, її учасники можуть уявляти під цим визначенням інші, іноді зовсім протилежні речі.

Саме тому процес створення ІТС ми рекомендуємо починати з Концепції або ескізно-технічного проєкту. Після цього можна замовити і розробити техніко-економічне обґрунтування (ТЕО), а вже після – робочий проєкт. Впроваджувати ІТС без конкретного плану є неефективним, бо в такому разі відсутні визначення, цілі та задачі.

У Концепції ІТС для вашого регіону, міста чи підприємства треба обовʼязково включати показники ефективності роботи (так звані Key Performance Indicators або просто KPI) вашої транспортної системи; те, як ви їх збираєте; та за необхідності визначити нові індикатори, для збору яких потрібні інформаційні технології. Після аналізу доступних на ринку технологій, треба визначити способи і вартість впливу конкретних заходів на той чи інший показник. Розуміючи бюджетні обмеження, потрібно вибрати таку конфігурацію технологій, що дозволить вам досягти бажаної зміни KPI за мінімізації капіталовкладень. Іншими словами, ми вважаємо коефіцієнт ефективності капіталовкладень визначальним для вибору конкретних рішень та конфігурацій ІТС.

Якщо ви звернетеся до наших спеціалістів, ми зможемо дати вам поради щодо порядку створення ІТС для вашого регіону, міста чи підприємства. Також ми залюбки розробимо і Концепцію ІТС, і її Робочий проєкт.

Грубо кажучи, ІТС можна умовно розділити на 2 складові: системи аналізу та системи управління. Системи аналізу – це “мозок” (або їх ще називають верхнім рівнем) ІТС, а системи управління – це, відповідно, “тіло, руки і ноги” (виконавчий рівень) ІТС.

При цьому, у вітчизняній практиці є приклади, коли міста йдуть до реалізації тільки однієї складової ІТС, або навіть тільки одного компоненту цієї складової. В такому разі втрачається комплексність системи і відповідно не варто очікувати досягнення поставлених перед ІТС цілей.

Втім, ті міста, що не збирають дані про транспортну систему та про трафік, навряд чи можуть собі дозволити управляти транспортною системою. Принаймні всі їх спроби покращити ситуацію, будуть носити реактивний, а не проактивний характер. Разом із тим, вартість реактивних заходів буде явно перевищувати доцільні проактивні профілактичні заходи. Простіше кажучи, ті регіони, міста чи підприємства, що не мають ІТС, будуть витрачати більше грошей на транспорт, але при цьому приречені мати гірше транспортне обслуговування для користувачів.

Так званий верхній рівень ІТС, як правило, концентрується у динамічних транспортних моделях. Це спеціальний клас транспортних моделей, побудованих на базі звичайних статичних міських транспортних моделях, але при цьому в них здійснюється збір, обробка, накопичення та зберігання даних про транспортну систему з усіх можливих джерел інформації. Після чого у динамічних транспортних моделях виводяться інтегральні показники якості роботи транспортної системи, а також, що найвідповідальніше, здійснюється прогнозування ситуації до 1 години наперед. Це робиться для того, щоб передати інформацію у систему управління ІТС і спробувати не допустити зниження транспортно-експлуатаційних показників транспортної системи.

До систем управління ІТС належать:
світлофори
світлофори
табло з відображенням інформації
табло з відображенням інформації
 змінювані дорожні знаки
змінювані дорожні знаки
боларди
боларди
паркувальні пристрої
паркувальні пристрої

Керуючи цими елементами транспортної системи можна досягати перерозподілу транспортного попиту в просторі, часі та режимах мобільності (пішки, вело, громадський транспорт, автомобіль).

Ми безпосередньо не займаємося встановленням, налаштуванням та забезпеченням роботи вищевказаних пристроїв систем управління ІТС. Однак, ми допоможемо вам обрати найоптимальніші конфігурації обладнання, що забезпечить досягнення визначених вами цілей. Не будучи представниками жодної з фірм-виробників, ми зацікавлені в найкращому результаті для вас, з економією коштів, без уваги до конкретних виробників чи брендів.

Ми залюбки проконсультуємо вас про ІТС, розповімо та навчимо відрізняти справжні ІТС та розмови про них, від фейкових.

Completed projects

We use cookies for analytics and to improve our site. You agree to our use of cookies by closing this message box or continuing to use our site. Please see our updated Privacy Policy to learn more.

Accept