Uber leaks: Піонери чи пірати?

Поділитися:
Без категоріїДослідженняДумкаІнноваціїІнструкціяСвіт
Фото: Getty Images

Цього разу “великий куш” на гучному журналістському розслідуванні зірвала Guardian. У понеділок, 11 липня, британське видання опублікувало велику статтю щодо витоку 124 000 конфіденційних документів та листів компанії Uber. Судячи з цих документів, один з “єдинорогів” сучасної економіки не гребував досить суперечливими практиками у просуванні власного бізнесу.

Виток стосується періоду 2013-2017 років, коли Uber керував її співзасновник Тревіс Каланік. Сучасне керівництво Uber вже визнало, що до деяких бізнес-практик компанії у минулому можливі питання щодо закону та моралі. Але чинний CEO Дара Хосровшахі стверджує, що ці практики не відповідають новітнім цінностям Uber.

Зараз Uber є однією з найбільших у світі платформ, що надають роботу. Ринкова вартість компанії $43 млрд, кожного дня водії Uber здійснюють близько 19 млн поїздок. Проте у 2010-ті роки Uber активно просувався на міжнародні ринки Європи та Азії, зустрічаючи подекуди надзвичайно жорсткий спротив з боку державних регуляторів та конкурентів — операторів традиційних служб таксі. Згідно з опублікованими документами, відповідь Uber на цей спротив часто була на межі, або навіть за нею.

Під час запуску Uber в Індії, топ-менеджер, який відповідав за азійський ринок, закликав підлеглих зосередитись на стимулюванні зростання, навіть якщо “буде палати”. “Це звичайна частина бізнесу Uber. Приймайте хаос, це значить, що ви робите щось значуще”, – казав він. 

Хаос, який створювало просування Uber, часто виплескувався просто на вулиці. Так проникнення Uber у Францію, Бельгію, Іспанію та Італію призвело до масових страйків та заворушень. У відповідь на протести таксистів у Парижі Каланік наказав керівникам французького офісу спонукати водіїв Uber на контракції.  Згідно з опублікованими листами попри ризики вуличного насильства та бійок, Каланік закликав свою команду іти вперед: “Воно того варте, насильство гарантує успіх, цим хлопцям треба протистояти, чи не так?”.

Втім зараз його прес-секретар ставить під сумнів ці слова і каже, що Каланік ніколи не припускав, що Uber повинен використовувати насильство коштом безпеки водія. У 2015 році у Нідерландах невідомі в масках побили водіїв Uber молотками та кастетами, керівництво провело організовану кампанію з подачі заяв до поліції, цю кампанію потім використали для тиску на уряд.

Робота з урядами була одним з найбільших викликів Uber, бо їхній новаторський бізнес не міг вписатися в регуляторні рамки. Uber витрачав великі гроші на кампанії лобіювання змін у законодавство, спонсорував наукові дослідження, що доводили ефективність моделі Uber, використовував явні та приховані зв’язки з політиками та топ-чиновниками у багатьох країнах. Лобістами Uber були чинні президенти Франції Макрон та США Байден, а от Олаф Шольц, будучи мером Гамбурга не підтримав Uber, та наполіг на виплаті водіям мінімальної зарплатні. За це в опублікованій переписці його називають “справжнім коміком”.

Коли лобіювання не виходило, Uber цілком усвідомлено працював на межі закону. Керівник відділу глобальних комунікацій Uber висловився у 2014 році на тлі спроб закрити компанію в Таїланді та Індії досить відверто: “Іноді у нас виникають проблеми, тому що, ну, ми просто нелегальні”. Інший співробітник писав “ми офіційно стали піратами”.

Uber мав проблеми з державними органами у багатьох країнах, був об’єктом переслідувань поліцією та обшуків. На цей випадок у компанії існував навіть спеціальний протокол “kill switch”. Це термінове відключення обшукуваного відділення від внутрішньої мережі Uber, щоб унеможливити доступ до чутливих даних. Втім, компанія стверджує, що це цілком розповсюджена бізнес-практика погоджена з юристами, і що до Uber ніколи не було претензій щодо перешкоджання правосуддю.

То хто ж такий Uber – піонери нових технологій чи безжальні пірати? Мабуть, і те, і інше водночас. Революційні рішення складно вписуються у чинне законодавство, і якщо новатори чекатимуть змін у ньому, то нове може й не народитися. Мені добре знакома історія розвитку українського сегмента мережі Інтернет, значна частина якого з’явилася та вибухово зростала в “сірій зоні”, поза увагою регуляторів та контролерів. Значною мірою завдяки цьому ми маємо одні з найдешевших та водночас найкращих інтернет-послуг у Європі.

Звісно, потім приходить зростання та певна регуляція, “пірати” стають статечними, модус операнді змінюється. Схоже Uber цю трансформацію вже пройшов, як і тисячі відомих компаній до нього, але минуле не викреслити.

Сподобалось?

Підтримати
Опубліковано: 13.07.2022
Автор: yurytrembach
UberМобільністьтаксі

0 комментар(і/ів):

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Ми використовуємо файли cookie для аналітики та вдосконалення нашого сайту. Ви погоджуєтеся на використання наших файлів cookie, закриваючи це вікно повідомлення або продовжуючи використовувати наш сайт. Щоб дізнатися більше, перегляньте нашу оновлену Політику конфіденційності.

Прийняти